Jak ušetřit za topení v zimě

Věděli jste, že průměrná česká domácnost utratí za vytápění až 60 % z celkových výdajů za energie? Inu, ceny za energie, tím pádem i vytápění neustále rostou. A proto není od věci zjistit, jak můžete topit co nejefektivněji. Protože každému z nás se ušetřená částka hodí.

Nepřetápíte?

Chcete ušetřit za topení? V tom případě není od věci vlastnit termostat nebo inteligentní systém, který vám s nastavením a udržením vhodné teploty doma pomůže. A jak by vám mohl pomoct? Například od toho, abyste svůj byt zbytečně nepřetápěli. Za pomoci těchto systémů můžete nastavit topení tak, aby hřálo jen v určitých intervalech, nebo můžete nastavit pro každý pokoj odlišnou teplotu. Věděli jste o to, že i jeden stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie o 6 %? Pokud teplotu snížíte, můžete za každý stupeň ušetřit až dva a půl tisíce korun ročně.

Jak moc byste měli topit?

  • Ložnice: 18-20°C
  • Obývací pokoj a kuchyň: 20-22°C
  • Dětský pokoj: 20-21°C
  • Koupelna: 22-24°C
  • Chodba či hala: 17-19°C
Zdroj: unsplash.com

Jak vybrat vhodné záclony a závěsy

Dlouhé záclony a závěsy vypadají sice skvěle, jejich použití si však nechte raději na období, kdy doma netopíte. A proč? Pokud topení zakryjete dlouhými a těžkými závěsy, sice bude váš pokoj vypadat elegantně, ale současně vzroste vaše spotřeba energií za vytápění až o neuvěřitelných 40 procent. Pokud topíte, je třeba nechat radiátory odkryté – je nezbytná správná cirkulace vzduchu. Pokud chcete snížit tepelné ztráty ještě víc, kupte si reflexní folii, které bude odrážet teplo do místnosti. Umisťuje se ke stěnám za topení.

Čtěte také: Dům v elegantním stylu byl zařízen s citem pro detail

Nemáte netěsnící okna?

Máte doma ještě stále stará okna? V tom případě je více než pravděpodobné, že netěsní. Úplně nejlepší volbou je kompletní výměna oken celého bytu či domu. Pokud však nechcete být radikální, můžete jednoduché zasklení nahradit izolačními dvojskly a vhodným těsněním. Pokud máte špaletová okna, jsou vaše výdaje vyšší o 50 procent.

Zdroj: unsplash.com

Další, čemu byste se měli vyhnout, je příliš dlouhé větrání. Čerstvý vzduch je sice důležitý, v zimě je však vhodné větrat pořádně a krátce. A to ideálně dvakrát denně na pět až deset minut. Vyhýbejte se otevřenému oknu v průběhu celého dne.

Nepřehlédněte: Pracujete z domova? Poradíme vám, jak správně vybrat kancelářskou židli

Pravidelná revize je důležitá

Chcete šetřit na energiích? V tom případě je údržba topných zařízení nezbytností, pokud chcete, aby kotel fungoval opravdu efektivně. I proto je třeba nechat plynový kotel zrevidovat ještě před začátkem topné sezony. Pokud vlastníte kotel na tuhá paliva, je revize také velmi důležitá. Kontrolovat nechávejte i komín – jistě nechcete vyhořet.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu