Pracujete z domova? Poradíme vám, jak správně vybrat kancelářskou židli

Jídelna, kuchyň, dětský pokoj, ale i domácí pracovna patří k místům, kde se můžeme setkat s židlemi. Obzvláště ve chvílích, kdy pracujeme z domu, bychom měli být při výběru vhodné kancelářské židle na pozoru. Jak vybrat takovou židli, která bude nejen pohodlná, ale také nám nebude ohrožovat naše zdraví? My to víme!

Ačkoliv se běžně většina z nás spokojí se židlí, která vypadá hezky a má čtyři nohy, u výběru kancelářské židle bychom se měli mít více na pozoru. A nezáleží na tom, zda se bude jednat o židli, kde budou sedět vaši hosté, nebo kde budete trávit i několik hodin denně vy. Při výběru kancelářské židle do svojí pracovny je třeba zvážit, zda budou židle sloužit ke krátkému posezení, nebo zda zde budete trávit delší čas.

Neřešte jen design, ale i funkčnost kancelářské židle

Pracujete z domova pravidelně, nebo zde trávíte dokonce celou vaši pracovní dobu? V tom případě by vaše kancelářská židle neměla být jen hezká na pohled, ale hlavně i pohodlná a profesionální. Vaše záda to ocení. Profesionální kancelářské židle jsou upraveny tak, aby poskytly oporu vašim zádům, krku, ale také bedrům. Židle pak mohou být opatřené také područkami, které uleví vašim rukám. Ve chvílích, kdy doma pracujete jen občas, nemusíte do kancelářské židle investovat příliš mnoho peněz. V opačném případě si ale raději připlaťte.

Čtěte také: Ucpaný odpad: kdy použít instalatérské péro a kdy chemie

Co by vaší židli nemělo chybět?

Správná kancelářská židle by měla být otočná a na kolečkách. Bude se vám snáze pohybovat od jedné strany stolu ke druhé – nemluvě o chvílích, kdy máte stoly dva. Zvažte, zda nechcete, aby měla vaše židle i područky. Někteří je ocení, jiným mohou překážet. Se židlí byste se měli zvládnout zasunout až pod stůl pro případy, kdy budete pracovat blízko stolu.

Je vaše kancelářská židle stabilní?

Pokud má být vaše židle opravdu stabilní, vybírejte takové, které mají čtyři a více paprsků v základním stojanu. Sedadlo musí být nejen ploché, ale i prostorné. Co se týče výšky židle, při došlápnutí chodidly na podlahu by měly být vaše lokty i kolena pod úhlem devadesáti stupňů. Při sezení byste se neměli nijak hrbit nebo natahovat.

Nepřehlédněte: Jak vybrat osvětlení do svojí ložnice

Z jakých materiálů vybírat?                 

Za úplně nejvhodnější materiál můžeme považovat židli s koženým potahem. Nejen, že dobře vypadá, ale navíc dlouho vydrží. Pokud hledáte levnější alternativu, můžete vyzkoušet židle s koženkou, ta se ale časem prošoupe. Na některých židlích se můžete setkat s pevnou a elastickou síťovinou nebo s gumovými pásy. Na takové židli se nebudete potit a přizpůsobí se tvaru vašeho těla. Pokud máte židli s látkovým potahem, měl by jít sejmout a vyprat v pračce.

Tipy, které vám výběr vaší kancelářské židle usnadní

Pokud jste se rozhodli pro koupi kancelářské židle, v obchodě si ji osobně vyzkoušejte. Jen tak se vyhnete tomu, že nebude odpovídat vašim potřebám. Důležitá je také nosnost židle, kdy vydrží nejdéle židle s ocelovou nebo hliníkovou konstrukcí, plast vydrží nejméně. U koleček vybírejte podle typu vaší podlahy.

Autorský text

Autor: Daniela Nováková
ZAVŘÍT