Jak uspořádat kuchyni z hlediska dispozice?

Kuchyně patří k nejnavštěvovanějším místům v každé domácnosti. I proto by měla být nejen hezká a útulná, ale především praktická. I proto byste měli při jejím zařizování myslet na to, jak ji uspořádáte. A od toho jsme tady my. Řekneme vám, jak uspořádat kuchyni z hlediska dispozice.

Kuchyně patří k něčemu, co vám nebude sloužit jen pár měsíců, ale několik let. Nemluvě o tom, že se jedná o jednu z nejdražších místností, které můžete u sebe doma zařizovat. I proto se před jejím zařizováním pořádně zamyslete nad tím, jak by vaše kuchyně měla vypadat. Jinak se může stát, že vás bude jedna drobnost štvát i několik let.

Zdroj: pixabay.com

Jak uspořádat kuchyni z hlediska dispozice?

Ještě předtím, než se pustíte do plánování toho, jak by měla vaše kuchyně vypadat, byste se měli zamyslet hned nad několika faktory. Bude vaše kuchyně sloužit k častému vaření pro více osob, nebo zde budete vařit jen pro sebe a partnera? Bude vařit častěji váš muž nebo vy? Každý z vás je jistě jinak vysoký a je lepší se přizpůsobit tomu, kdo bude v kuchyni častěji. Chcete, aby byly spotřebiče v kuchyni vestavěné, nebo budou stát volně? Kolik úložných prostor potřebujete? A kolik chcete do svojí kuchyně investovat?

Čtěte také: Aby pro vás bezobalové nakupování nebylo problém

Jaký tvar kuchyně budete mít?

Velký vliv na tom, jak bude vaše kuchyně ve výsledku vypadat, hraje její tvar. Do kuchyně, která je tvarovaná, se toho vždy vejde víc než do té, které je jen rovná. Pokud nemáte dispozici danou prostorem, ale stavíte si nový domov, tvar kuchyně si promyslete ještě před stavbou.

Zdroj: pixabay.com

Kuchyně do „L“                 

Rohové kuchyně patří doposud k těm nejoblíbenějším. Vše máte blízko sebe a nemusíte nikam neustále pobíhat. Jde také o ideální typ kuchyně v případě, že ji chcete propojit s obývacím pokojem. Nevýhodou takto spojených pokojů je však fakt, že vám půjde vidět na případný nepořádek v ní. Pokud nevíte, co udělat s rohem na pracovní desce, umístěte do něj třeba pečivo nebo bylinky – nedávejte sem dřez, ale ani varnou desku.

Zdroj: pixabay.com

Kuchyně do „U“

U kuchyně do tvaru písmene „U“ platí to samé jako u kuchyně do tvaru „L“. I tato je vhodná zejména do středně velkých až větších prostor, kdy může jedna část kuchyně sloužit jako předěl od jídelní části. Obě strany kuchyňské linky by měly být dostatečně blízko sebe. Za nevýhodu můžete považovat fakt, že pro využití obou rohů u skříněk budete potřebovat výsuvy či karusely, za které si budete muset připlatit.

Nepřehlédněte: Jak vyčistit sprchový kout?

Kuchyně s ostrůvkem

Kuchyně s ostrůvkem jsou podobné kuchyním do tvaru písmene „U“, ale s tím rozdílem, že ostrůvek tvoří oddělenou pracovní plochu. Díky dostatku úložných prostor si můžete promyslet, jakým způsobem uložíte všechno své nádobí tak, aby vše bylo nanejvýš praktické. Ostrůvek je často využívaný taktéž jako jídelní stůl. K ostrůvku byste se měli dostat ze všech stran.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu