Také se cítíte lépe, když se probouzíte ve chvíli, kdy vám svítí do oken sluníčko? Naopak ve chvíli, kdy je venku zamračeno, je pro vás mnohem náročnější se ráno „nastartovat“ a pustit se do nového dne. Ačkoliv je během roku spousta slunečních dní, občas je třeba nedostatek sluníčka nahradit. A my vám dnes řekneme, jaké žárovky vás připraví na odpočinek a jaké vás povzbudí k většímu výkonu.
Co byste měli vědět?
Každý druh světla má jinou barvu, tu označujeme jako teplotu chromatičnosti. Je udávána v kelvinech a značí se písmenem K. Obecně lze říct, že čím vyšší je hodnota kelvinů, tím je světlo bělejší a studenější. U nejvyššího čísla jde až do odstínů modré. Na druhou stranu – čím nižší počet kelvinů je uveden, tím jsou odstíny světla teplejší – laděny do žluta, případně až červena.
Teplé odstíny si vybírejte do míst, kde odpočíváte, například do ložnice, dětského pokoje nebo do obývacího pokoje. Rozmezí kelvinů pro takové žárovky je mezi 2 800 až 3 300 kelviny. Neutrální světlo používejte tam, kde je málo denního světla – jako je koupelna, chodba, kuchyň. Zde jde o rozmezí 5 000 až 6 000 kelviny.
Čtěte také: Jana (32): Při jarním úklidu jsem udělala pár malých změn v kuchyni. Hned se mi lépe vaří
Teplá zajistí klid a studená aktivitu
O tom, že na lidskou psychiku působí každá barva jinak, už jistě víte. Teplé tóny jsou velmi sympatické – navozují v nás pocit klidu a pohody, vytváří útulnou atmosféru a potěší nás zejména ve večerních hodinách. Studenější odstíny jsou vhodné zase při práci, kdy se potřebujeme soustředit – simulují intenzitu denního světla, čímž zvyšují naši produktivitu.
Vybírejte podle funkce místa
Pokud právě vybíráte světla do svého interiéru, myslete také na členění a barevnost vašeho interiéru. V případě, že je místnost tmavá, můžete volit více neutrální tóny světla, jestliže je interiér laděn do bílých nebo světlých barev, vybírejte spíše teplejší odstíny světla. Co se týče umístění světel a jejich množství, v každém pokoji byste měli mít jedno hlavní osvětlení (ideálně stropní), poté přidejte doplňková světla všude tam, kde to bude potřeba.
Nepřehlédněte: Iveta (45): Naše malá koupelna je nyní mnohem prostornější. Stačilo změnit jen pár detailů
V kuchyni byste měli mít osvětlenou pracovní desku – ideální jsou světla zespod dolních kuchyňských skříněk nebo polic. V pracovně nebo dětském pokoji nezapomínejte na dodatečné osvětlení pracovního stolu, v ložnici by neměly chybět malé lampičky, na které dosáhnete ve tmě z postele, ale také nezapomínejte na světlo u pohovky v obývacím pokoji.
Ne vždy vám bude stačit okno
Tam, kde to jde, se snažte dostat do prostoru maximum přirozeného denního světla od sluníčka. Díky tomu bude prostor působit velmi příjemně. Někdy se však může stát, že ve snaze dostat do prostoru dostatek světla, přestáváme dbát na design. V tomto případě vsaďte na světlovody.
Autorský text