Jak z nábytku a oblečení odstranit krev?

Určitě se shodneme na tom, že dostat krev ze zašpiněného povrchu rozhodně není snadná záležitost, nejdůležitější je v tomto případě rychlost vašeho jednání. Čím rychleji zareagujete, tím pravděpodobněji se vám krev podaří odstranit. Jaké další body byste měli dodržovat, abyste dosáhli očekávaného výsledku?

První krok: potírání povrchu studenou vodou

První věc, kterou musíte udělat, jakmile se krev vyskytne tam, kde nemá, je povolání houbičky a studené vody. Zasažené místo okamžitě potřete, čím studenější voda bude, tím lépe. Horká tekutina by totiž vše akorát zhoršila. 

Čtěte také: Nestříkejte prostředek přímo na obrazovku aneb pravidla, jak správně čistit váš počítač či notebook

Zdroj: Pexels

Zároveň nepoužívejte zbytečně velké množství vody, skvrna by se tak mohla zvětšit, což je to poslední, co chceme. Po otření mokrou houbičkou místo přejeďte suchým hadříkem. Tento čin opakujte tak dlouho, dokud nedojde k odstranění co největšího množství krve.

Druhý krok: peroxid vodíku

Po čištění vodou naneste na skvrnu malé množství peroxidu vodíku. Peroxid vodíku své využití najde i u starších skvrn od krve, v tomto případě je však nutné postup několikrát opakovat. Červený flek by měl začít postupně mizet. Zbytky peroxidu odstraňte opět studenou vodou. 

Roztok však používejte opatrně, ve větší míře se jedná o mírné bělidlo, proto by vám z věci mohla vmžiku zmizet nejen krev, ale i původní barva. Následný oplach studenou vodou je proto opravdu velmi důležitý, neměli byste na něj zapomínat. Případně si v drogerii pořiďte přípravek na odstraňování skvrn, který peroxid vodíku obsahuje v bezpečném množství. V posledním kroku, pokud se jedná o oblečení, vložte poskvrněnou věc do pračky.

Nepřehlédněte: Patchwork, ideální koníček i způsob, jak si zpříjemnit domov nejen během sychravých dní

Zdroj: Pixabay

Jak se zbavit krve na koberci?

Často se krev zatoulá i na koberec, kde není příliš vhodné použít peroxid vodíku z toho důvodu, že koberec nikdy zcela neočistíte studenou vodou, proto by mohl přijít o svoji původní barvu. Místo peroxidu tak raději sáhněte po tekutém prostředku na nádobí. Jednu polévkovou lžíci tekutého prostředku na nádobí, například jaru, smíchejte se dvěma šálky studené vody. 

Pomocí čistého hadříku a vzniklé směsi začněte otírat koberec v místech, kde je krev. Místo otírejte tak dlouho, dokud skvrna zcela nezmizí. Opět je velmi důležitá rychlost, čím rychleji námi zmiňované kroky provedete, tím pro zachránění vašeho koberce lépe. Poté si do čisté vody namočte houbičku a tou vyčistěte právě drhnuté místo. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu