Tipy, díky kterým vaše pokojovky přežijí čas, kdy budete na dovolené

Pokojové rostliny by neměly chybět v žádném interiéru. Nejen, že umějí pročistit vzduch, ale také vašemu domovu dodají na příjemné a útulné atmosféře. Co ale můžete dělat v případě, kdy se rozhodnete vyrazit na rodinnou dovolenou? A pokojovky zůstanou doma samy. Dnes vám poradíme, co můžete udělat pro to, aby pokojovky vaši dovolenou přežily ve zdraví.

Kytky musíte udržovat ve formě

Před vaším odjezdem na dovolenou musíte věnovat svým pokojovým rostlinám dostatek péče – protože i u nich je prevence velmi důležitá. Z rostlin odstraňte všechny poškozené, mrtvé nebo suché listy. Právě ty vaše pokojovky vysilují – a pak jim chybí energie potřebná k růstu dalších nových a silných listů. Rovněž otřete prach usazený na listech, rostliny postříkejte vodou z rozprašovače.

Zdroj: Pixabay

Čtěte také: Nejen zvířata, ale i rostliny s námi svým způsobem komunikují. Jak poznat, co je trápí?

Přestaňte hnojit, začněte zalévat

Před svým odjezdem na dovolenou rostlinám přestaňte dodávat živiny v podobě hnojiva. Právě díky živinám rostliny rostou rychleji, vy však potřebujete na omezenou dobu dosáhnout opaku. Nechte je vyhladovět. Po dobu vaší dovolené rostliny porostou pomaleji – což znamená, že i zálivky budou potřebovat méně. Přihnojovat začněte po návratu domů a pokračujte tak, jak jste byli doposud zvyklí.

V případě, že odjíždíte pouze na týdenní dovolenou, vašim rostlinám postačí vydatnější zálivka. V případě, že máte v květináčích drenážní vrstvu, květiny týden vaší nepřítomnosti zvládnou bez problému. Přebytečná voda vyteče z květináče ven, rostliny tak nebudou přemočené, současně budou mít odkud brát vodu. Co ale můžete dělat v případě, že nebudete doma mnohem dýl?

Zdroj: Pixabay

Dejte je do chládku

Po dobu vaší nepřítomnosti rostliny přemístěte na místo, kam nebude dopadat přímé slunce, u vlhkomilných rostlin (kapradiny) je ideální koupelna s oknem. Rostliny tak budou ve vlhku, ale současně budou mít i přísun denního světla. Pokud koupelna okno nemá, nevadí. Stín je v tuto chvíli bezpečnější než slunce. A jak je v koupelně rozmístit?

Nepřehlédněte: Krásná zahrada po celý rok aneb na jaké rostliny byste neměli zapomenout

Buď můžete trochu napustit vanu a pokojovky do ní naskládat, případně pod ně můžete naskládat vlhké hadry. V případě mokrých hadrů na ně postavte rostliny bez okrasných obalů, kořeny si načerpají tolik vody, kolik budou potřebovat. Pokojovky můžete umístit také do ložnice směřující na sever či východ.

Co byste ještě měli vědět

Pokud chcete zabránit vysychání substrátu po dobu vaší nepřítomnosti, můžete na něj položit noviny nasáklé vodou. Řešením mohou být také samozavlažovací truhlíky. Pokud do nich investovat nechcete, můžete si poradit i sami doma. Bude vám stačit textilní knot. Jeden jeho konec dáte do nádoby s vodou, druhý do substrátu. Rostlina si pak přečerpá tolik vody, kolik bude potřebovat. Využít můžete také plastovou lahev s vodou, kterou dáte do květináče s hlínou. V lahvi nechte pár dírek tak, aby do něj voda jen kapala.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu