Jaké výhody má zděný dům?

Poslední roky byly dobou, kdy prošlo stavebnictví hotovou revolucí. Začaly se používat nové a moderní materiály, technologie i postupy. A to jak ve sféře zděných, tak i jiných domů. A na zděné domy se právě dnes podíváme. Protože už dávno neplatí mýty, které kolem funkčnosti a ceny těchto domů kolovaly.

Zděný dům vydrží

Cihlové domy vydrží při správné péči i několik generací. Jde o pevný a funkční materiál s dlouhou životností. Velkou výhodou zděného domu je také jeho objemová stálost, nemluvě o neměnných technických parametrech. V současnosti nemusíte mít strach z toho, že si dům sedne, objeví se velké praskliny a vy budete moct stěny omítat znovu.

Čtěte také: Rosí se vám okna? Poradíme vám, jak s tímto problémem bojovat

Jde o bezpečné bydlení

Cihla je méně náchylná na ukládání vlhkosti a vznik plísní, nemluvě o tom, že nejde o hořlavý materiál. V případě požáru toho vydrží zděný dům mnoho – části domu, které poškodil požár, s velkou pravděpodobností obnovíte snáze než u domu ze dřeva. To stejné platí také u povodní a záplav. Ačkoliv zdivo bude schnout déle, plíseň se vám udělá dříve na dřevu než na cihle. Nemluvě o stabilitě zděných domů při prudkém větru a bouřce. Zkrátka se v něm budete cítit bezpečně.

Zdroj: unsplash.com

Vytápění je levnější

Už dávno není pravda, že se cihlový dům vytápí mnohem déle, a proto vás náklady na vytápění vyjdou draze. Současné zděné domy splňují jistou energetickou náročnost, kdy si můžete koupit jak nízkoenergetický dům, tak i dům pasivní, do jehož provozu dáte minimum svých financí. Zdivo má vysoce akumulační vlastnosti, což pro vás znamená větší stálost vnitřní teploty. Když už se dům vytopí, teplo se v prostoru drží ještě dlouho poté, co přestanete topit. V létě je zase v takových domech příjemný chládek.

Užijete si ticho – spoustu ticha            

Zatímco v panelovém bytě slyšíte od sousedů i to, co nechcete, ve zděném domě si užijete klid a pohodu. Kvalitně postavené domy mají výborné zvukové vlastnosti – jak mezi patry, tak i zvenčí. I proto vás nebude rušit ani hlučný soused, ale ani projíždějící auto na ulici. V případě patrového domu vás zase nijak nerozhází děti běhající v pokojíčku. Zpívejte, slavte – a nikoho přitom nebudete rušit.

Zdroj: unsplash.com

Nepřehlédněte: Jak vybrat jídelní a konferenční stůl

Postavíte jej i sami          

Vybrat si můžete buď stavbu na klíč, která může být rychlá a pohodlná. Nebo můžete ušetřit a dům si postavit svépomocí. Sice vám to bude trvat delší dobu, zato budete mít maximální kontrolu nad tím, co se se stavbou zrovna děje. Máte záruku dobře odvedené práce, ale také jistotu, že pracujete s kvalitními materiály, které jste si sami vybrali. Ačkoliv do stavby svépomocí investujete spoustu svého času, ušetříte nemalé peníze, které byste museli dát za práci firmy.

Cena zas tak vysoká není

Vzhledem k množství materiálů, z nichž si můžete v současnosti vybírat, už dávno neplatí, že jsou zděné domy předražené. Podle zvoleného materiálu vás může zděný dům vyjít jak draze, tak i podstatně levněji. Pokud investujete do kvalitních materiálů, ušetříte za vytápění a naopak. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu