Rosí se vám okna? Poradíme vám, jak s tímto problémem bojovat

Pokud se vám během zimy rosí okna, jsou s velkou pravděpodobností nejen stará, ale hlavně špatně těsnící. K chladu v domácnosti pak může přispět také průvan pode dveřmi – oba tyto problémy se mohou významně podílet na nutnosti protopit mnohem více peněz, než by bylo nutné za normálních okolností. I proto pro vás máme tipy hned na několik způsobů, jak se můžete s těmito potížemi vypořádat.

Ještě před tím, než začnete složitě přemýšlet nad tím, co stojí za tím, že se vám rosí okna a proč vám do bytu skrze okna i dveře profukuje studený vzduch, řešení je v mnoha případech snadné – velmi často stačí přidat nebo vyměnit těsnění, v případě dveří můžete přidat dveřní práh. Pokud zvažujete, jaký typ těsnění zvolit, můžeme vám doporučit těsnění z gumy, silikonu, případně speciální EPDM pryže. Ta má ze všech zmíněných možností zcela nejlepší vlastnosti. Pokud chcete šetřit za každou cenu, můžete si koupit také pásky z molitanu, počítejte však s tím, že vydrží rok, maximálně dva.

Čtěte také: Jak vybrat jídelní a konferenční stůl

V obchodech se těsnění prodává v různých variantách – vždy v délce na metry. Těsnění jsou jednokomorová a vícekomorová, mohou mít různou výšku i šířku, profily jsou ve tvaru písmen D, K, V a P. Většina těsnění se k oknu přilepuje oboustrannou lepicí páskou, ta je často připevněna přímo na těsnění. Aby těsnění dobře drželo, musíte rámy oken nejprve pořádně očistit.

Zdroj: pexels.com

Co dělat s orosenými okny?

Okna se rosí ve chvíli, kdy je vnitřní a venkovní teplota rozdílná. Vlhkost se pak sráží na nejvíce chladných místech, netěsnícími okny pak uniká ven – a spolu s ním i teplo. Naopak moderní okna často těsní až příliš a přebytečné vlhkosti se budete moct zbavit pouze větráním. Ve chladných dnech větrejte intenzivně, ale krátce, okna otevírejte dokořán. Vydýchaný vzduch se rychle vymění za čerstvý, vlhkost vzduchu se prudce sníží – ale stěny neochladnou, takže budete mít během chvíle doma opět teplo.

Nepřehlédněte: Vzory, kam se podíváte. To je dům v eklektickém stylu

Rosení oken z vnější strany je v pořádku, poznáte tak, že mají dobré izolační vlastnosti. Tomuto orosení můžete zabránit dodatečným izolačním zasklením z vnitřní strany. Pokud se okno rosí mezi skly, došlo k narušení izolace, okna musíte v tomto případě reklamovat.

A co s průvanem od dveří?

Teplo může unikat nejen okny, ale také dveřmi, přesněji pod nimi. Tyto problémy mohou vzniknout už při malé deformaci dveří či zárubní. Jako první se pokuste o seřízení v závěsech. Dále vám i zde mohou pomoci těsnicí pásky, díky nimž se také ztiší zavírání dveří. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy: , ,
zavřít reklamu