Letní deště s sebou letos přinesly extrémně rychle rostoucí trávu. Člověk by mohl sekat téměř denně, několik plných košů trávy je samozřejmostí. Také už občas nevíte, co s nahromaděnou trávou po sekání dělat? Pak pro vás máme tip – nemusíte se jí zbavovat, zkuste ji znovu využít. O tom, jak ji můžete využít ve formě mulče vám dnes řekneme víc.
Většina těch, kteří vlastní zahradu, mají také kompost, kam mohou dávat mimo jiné i posečenou trávu. Co ale dělat v případě, kdy je trávy více než obvykle a další se vám do kompostéru nevejde? Řešení je poměrně snadné – vytvořte si z ní mulč. Vy se zbavíte přebytečné trávy a vaše záhony vám poděkují.
Mulčování – praktické a efektivní
Mulčování je na světě snad od počátku věků – ukázat si to můžeme na lesích. Když ze stromů opadají listy, nikdo je nesklízí, prostě zůstanou ležet kolem stromu, vytvoří vrstvu a začnou se rozkládat. Tento rozklad začne vyživovat půdu. To má za následek lepší kondici. A na podobném principu to může fungovat i u vás na zahradě. Listí, tráva, kůra i sláma mají další způsob využití. Pokud se však jedná o trávu, o níž hovoříme dnes, máte tu výhodu, že se rozkládá velmi rychle – a během podzimu ji můžete zapracovat do půdy.
Čtěte také: 3 jednoduché triky, jak na vaši zahradu přilákat včely a motýly
Proč použít k mulčování trávu?
Důvodů, proč byste měli použít k mulčování trávu, je mnoho. Díky mulčování konečně vyřešíte problém s tím, co dělat s posekanou trávou, která se vám už do kompostu nevejde. Díky vrstvě mulče budou vaše záhony chráněny proti povětrnostním vlivům – v půdě se udrží vlhkost, voda se nebude odpařovat. To vás potěší zejména v průběhu léta.
Vrstva mulče funguje jako přikrývka – na jaro a na podzim zůstane půda v teple. Díky mulčovací vrstvě se nebudete muset trápit plevelem tolik, jako byste ji na zahradě neměli. Jak jsme zmínili výše, díky mulčování se do půdy dostanou živiny, dalším rokem vás tedy překvapí bohatá úroda. A co víc – k zelenině se nedostanou slimáci. Minimálně ne v běžném počtu, vrstva trávy se jim bude hůř překonávat.
Jsou zde však i nevýhody
Mulč vám může na zahradě hodně pomoci – jak to ale platí u všeho, ani zde se to nemá přehánět. Ještě stále zbývají druhy plevele, který jím proroste. Pokud na záhony nedáte mulč z čisté trávy, ale i příměsi plevele, přenesete si plevel i do jiných koutů vaší zahrady. Problémem mohou být i slimáci, kteří se sice nedostanou k zelenině, zato si mohou udělat z mulče skrýš. A jak se zbavíte slimáků? Nic jiného, než poctivé sbírání a likvidace nezabírá.
Nepřehlédněte: Co by nemělo chybět ve vaší kůlně na nářadí?
Ačkoliv v suchém období chceme udržet v půdě vlhkost, v případě velkých dešťů dojde k opačnému problému – tráva se zapaří, což povede ke vzniku plísní.
Jak mulčovat
Před tím, než začnete mulčovat, zbavte záhony plevele, zeminu načechrejte. Mulčuje se s trávou, v níž není chemie. Používá se jak čerstvá, tak i proschlá. Čerstvé trávy se dává míň, suché víc. Mulč se dává kolem rostliny, u stonku však nechte místo. Dejte si pozor na to, aby se úroda mulče nedotýkala, jinak by mohla začít uhnívat. To platí u rajčat, paprik, dýní či cuket. Tato místa podložte třeba cihlou.