To, že si jako nájemník nemůžete v bytě dovolit tolik jako jeho majitel, je vám určitě jasné. Pokud chcete v pronajatém bytě něco opravovat nebo rekonstruovat, musíte téměř vše projednat s majitelem bytu. Dobrou zprávou je fakt, že je většina majitelů ráda za to, když se jejich nájemník o byt stará, namísto toho, aby jim byt ničil. Avšak i zde jsou pravidla, která byste měli znát.
Pronajímatel může nájemníkům předat pouze byt, který bude čistý, zdravotně nezávadný, bude mít uzamykatelné dveře a podlahovou krytinu. Před tím, než si byt pronajmete, byste se měli seznámit s tím, v jakém je stavu. Smlouvu podepište až poté, jinak můžete být v budoucnu nepříjemně překvapeni. Pokud byt některé z předchozích kritérií nesplňuje, můžete se s majitelem domluvit, že vše potřebné opravíte, on vám pak odpustí část nájemného. Pokud se ale nedomluvíte, i když jste tuto možnost měli, nárok na úhradu nemáte.
Čtěte také: Výhody a nevýhody betonového plotu: Aneb když chcete mít na zahradě své soukromí
Co může dělat nájemník v pronajatém bytě?
Pokud byt používáte jako nájemník, je vaší povinností se o něj starat, udržovat jej a provádět menší opravy. V praxi to znamená, že jej musíte udržovat obyvatelná, čistý a funkční. Neměli byste mu ubírat na původní hodnotě. Údržbou je myšleno čištění podlah, kuchyně, nábytku a vybavení v koupelně. Z nájemcovy kapsy se hradí drobnější opravy do 1000 korun na jednu opravu. Jde třeba o opravu ventilu na rozvodech vody, výměnu žárovky a podobně. Nájemník je povinen hradit také revize a kontroly zařízení bytu – typicky se jedná o revizi plynového kotle.
A jak je to u větších úprav bytu?
Každý by jednou rád bydlel ve svém a upravoval si své bydlení podle sebe. V pronajatém bytu si můžete vymalovat, rozmístit nábytek dle svého uvážení. Pokud ale na zeď přitlučete obraz nebo přivrtáte police, je třeba před vystěhováním vrátit vše do původního stavu. A to i tu vaši výmalbu.
Pokud se chystáte do větších úprav, musíte vše probrat s majitelem bytu. A získat jeho písemný souhlas. Pokud se pustíte do přestavby bytu bez souhlasu majitele, může vás z bytu vypovědět. A jako třešničku na dortu po vás může požadovat, abyste vše vrátili do původního stavu.
Nepřehlédněte: Jak nejlépe uchovat jahody, aby byly jako čerstvé?
Kdy se investice do cizího vyplatí?
To, že vám majitel bytu schválí provedení větších stavebních úprav, hned neznamená, že byste tak měli učinit. Vždy se bude jednat o cizí byt. Pokud se do úprav chcete pustit a majitel vám v nich nebrání, promyslete si, jaký rozsah bude rekonstrukce mít a jak dlouho plánujete v daném bytu zůstat. Promluvte si s majitelem bytu o jeho plánech do budoucnosti. Současně si sepište smlouvu o tom, jak se budete na rekonstrukci finančně podílet.
A když se rozhodne opravovat majitel bytu?
Pokud se pro rekonstrukci bytu rozhodne sám majitel, nemůžete se jí nijak bránit. V případě, že se jedná o přestavbu, která nevede ke snížení ceny bytu a kterou lze provést bez toho, aby vás omezovala, ji může provést i bez vašeho souhlasu.
Pokud se majitel bytu pustí do větší rekonstrukce, během níž bude byt neobyvatelným, musí vás majitel o této skutečnosti informovat 3 měsíce dopředu a oznámit vám datum, kdy opravy skončí. Současně se musí zavázat k náhradě přiměřených nákladů, které souvisí s vaším vystěhováním. Pokud úpravy zaberou jeden týden, stačí, když tuto skutečnost majitel ohlásí 10 dní předem.
Autorský text