Výhody a nevýhody betonového plotu: Aneb když chcete mít na zahradě své soukromí

Betonové ploty jsou mezi majiteli rodinných domů stále oblíbenější – a není divu. Nejen, že vám vydrží desítky let, ale také vám dopřejí dostatek soukromí od zvědavých sousedů i kolemjdoucích. Nevýhoda však může být ukryta ve strohém vzhledu, který není vhodný pro každého. A právě o výhodách a nevýhodách betonových plotů vám dnes řekneme víc.

Ke stavbě rodinného domu patří také stavba vhodného oplocení. To vás ochrání nejen před nezvanými hosty či toulající se zvěří (zejména ve chvíli, kdy žijete kousek od lesa), ale navíc budete mít dostatek potřebného soukromí. Takový plot by vám však neměl vyhovovat jen z praktického, ale také z estetického hlediska. I proto se při výběru nezaměřujte pouze na odolnost plotu, ale také na jeho vzhled.

Čtěte také: Prodlužte život květinám ve váze. Poradíme vám, jak na to

Ačkoliv se dříve objevovaly betonové ploty jen v moderních zástavbách, kde bylo třeba co nejrychleji oddělit pozemky vzájemně od sebe, v současnosti se tento typ plotů objevuje i u starších rodinných domů – všude tam, kde chcete dostatek soukromí. Ačkoliv je tento typ plotu jedním z nejbezpečnějších, patří bohužel i k těm nejdražším, nemluvě o tom, že vzhled nemusí být vždy tím nejlepším.

Výhody betonového plotu

Chcete svůj domov a zahradu uchránit před zvědavými pohledy svých sousedů a kolemjdoucích? Chcete se na své zahradě opalovat bez oblečení, ale chcete se vyhnout nepříjemným pohledům zvenčí? Pak je pro vás betonový plot vhodnou volbou, nemluvě o faktu, že vás uchrání před nevítanými návštěvami a zvěří. Nikdo z vašeho okolí neuvidí, co se u vás na zahradě děje. V případě, že bude plot dostatečně vysoký, dost možná odradí i zloděje, kteří jdou cestou nejmenšího odporu. Proti profesionální loupeži vás sice plot neochrání, ale faktem zůstává, že většina zlodějů jde o lehkých cílech.

Zdroj: Pixabay

Betonové ploty se vyznačují svojí pevností, trvanlivostí a odolností. Pokud si vyberete opravdu kvalitní betonový plot, vydrží vám klidně i několik desítek let – a to bez toho, aby jej poškodily povětrností vlivy. Poradí si s deštěm, sněhem, ale i větrem. Betonový plit může sloužit jako hluková bariéra, současně jde o téměř bezúdržbovou variantu. Zatímco dřevěný plot budete muset pravidelně ošetřovat, brousit a natírat; ten kovový budete muset chránit proti korozi. A výhoda na konec? Betonový plot je postavený velmi rychle.

Nepřehlédněte: Odstraní staré samolepky, zaschlé kapičky vody i připáleniny z pánve. Objevte triky s aviváží!

Betonový plot obvykle vydrží 30 až 50 let, myslete však na to, že je tvořen z čistě přírodních materiálů, takže může časem dojít k drobným barevným odlišnostem a vápenatým výkvětům. Beton se vyznačuje vysokou mrazuvzdorností, odolností proti působení vody i mechanickému zatížení.

Nevýhody betonového plotu

Pro mnohé osoby je nevýhodou betonového plotu jeho vzhled. Pokud nechcete, aby takový plot vypadal příliš stroze, můžete jej zkombinovat s jiným materiálem. Ideální je v tomto případě dřevo, případně kov. Betonový plot můžete oživit také nějakým vzorem, případně strukturou skrytého bednění.

Za největší nevýhodu je však považována pořizovací cena, která je oproti ostatním materiálům na výrobu plotu nejvyšší. Když si ale dáte tuto cenu do souvislosti s tím, jak dlouho vám plot vydrží – a odečtete si veškeré náklady na údržbu, zjistíte, že ve výsledku ušetříte. Ne hned, ale později se vám vaše investice vrátí.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu