Milujete pokojovky? Pak by vám doma neměla chybět monstera

Ačkoliv se monstera v předchozích letech příliš velké oblibě netěšila a spousta lidí si ji spojovala s retro bydlením z dob komunismu, v současnosti je zase oblíbená. A to zejména mezi těmi, kteří milují bydlení v přírodním stylu, případně bydlení s přírodními prvky. Pokud i vy zvažujete její koupi, jděte do toho. Monstera je krásná, můžete si vybírat z různých velikostí a druhů – navíc je její pěstování snadné.

Něco o monsterách

Původ monstery sahá až do pralesů Střední a Jižní Ameriky, existuje nejen 22 původních druhů, ale také spousta modernějších. Věděli jste například o tom, že se jedná o liánu, která může dorůstat výšky až pěti metrů? Nemusíte se však bát – této výšky u vás doma rozhodně nedosáhne. Podle druhu monstery může mít v dospělosti jeden její list v průměru klidně i půl metru. Tato rostlina kolem sebe tudíž potřebuje dostatek místa.

Čtěte také: Několik praktických rad pro pěstování bylinek u vás doma

Mezi nejoblíbenější druhy patří Monstera deliciosa – ta však může, za předpokladu vhodných podmínek, zabrat klidně i kus vašeho obývacího pokoje. Mezi menší a neméně populární druh patří také Monstera adansonii, s níž se setkáte také pod názvem Monkey Mask.

Zdroj: Pexels

Jak na pěstování monstery?

Vzhledem k tomu, že je monstera původem z deštných pralesů, miluje vysokou vzdušnou vlhkost – i proto vám bude prospívat zejména ve chvílích, kdy občas její listy orosíte trochou vody. V zimě se ji snažte dostatečně zalévat, hlavně v době, kdy máte zapnuté radiátory. Od těch se ji snažte držet co nejdál, jinak jí začnou osychat listy. Ty pravidelně otírejte, abyste je zbavili prachu.

Monstera má ráda teplotu kolem 20 stupňů Celsia – čím vyšší teplota kolem monstery bude, tím rychleji se vám bude doma rozrůstat. I když jde o rostlinu, která miluje světlo, musíte ji chránit před slunečními paprsky, které by jí mohly spálit listy. Na druhou stranu, když bude sluníčka málo, monstera ztratí svůj krásný vzhled. Ideální je tedy polostín. Před léto nezapomínejte rostlinku mírně přihnojovat.

Nepřehlédněte: Tipy pro váš trávník. Bude hezčí než kdy předtím

Monsterám se daří v rašelinité půdě, ačkoliv milují vlhkost, nedělá jim dobře, když je přelijete. Četnost zálivky závisí na spoustě faktorů – i proto ji zalévejte vždy až ve chvíli, kdy bude hlína proschlá. To většinou trvá pár dní až týden. Co se týče hnojení, ideální je hnojit jednou za dva týdny, použijte hnojivo určené pro zelené rostliny. To platí pro letní měsíce. V zimě hnojte jednou za šest týdnů.

Jak můžete monsteru namnožit?

Monstery se množí nejlépe pomocí řízkování. Stačí, když nařízkujete stonek se vzdušnými kořeny, vložíte jej do vody a počkáte pár týdnů, než rostlině vyraší kořínky. Podle velikosti rostlinky pak přesadíte do vhodného květináče. Každé dva roky rostlinu přesazujte do většího květináče. Ve chvíli, kdy bude mít rostlina svoji maximální velikost a vy největší květináč, občas měňte alespoň svrchní část hlíny.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu