Moderní trend propojené kuchyně a obývacího pokoje. Jaké výhody či nevýhody přináší?

Zatímco ještě před několika málo lety byly kuchyň a obývací pokoj ve většině bytů i rodinných domů dvěma samostatnými místnostmi, v poslední době se stal moderním trend, kdy kuchyně s obývacím pokojem tvoří jeden společný prostor. Zdá se, že většina lidí dnes dává přednost velkým multifunkčním místnostem. Jako většina věcí, má i toto prostorové řešení své výhody i nevýhody.

Snadnější interakce s rodinou i návštěvou

Propojený prostor přináší řadu praktických výhod. Jednou z nich je snazší komunikace mezi členy domácnosti. Žena může například vařit a při tom pomáhat dětem, které v obývacím pokoji píší domácí úkoly. Podobně kuchyň propojená s obývacím pokojem usnadňuje komunikaci s návštěvou, která sedí na sedačce, zatímco vy připravujete kávu. V neposlední řadě propojené místnosti oceníte při větších oslavách narozenin či večírcích. Mnoho žen těší rovněž to, že i když jsou v kuchyni, mohou po očku sledovat televizi.

Více prostoru a světla

Místnosti prosvětlené přirozeným světlem působí na člověka pozitivně. Tento princip je v případě propojené kuchyně a obývacího pokoje skvěle uplatněn. Díky menšímu počtu stěn je méně „bariér“, které blokují světlo, a díky většímu počtu oken je místnost světlejší a vzdušnější.

Větší pořádek a čistota

Většina z nás netouží po tom vidět z obývacího pokoje hory špinavého nádobí či jinak znečištěnou kuchyň po vaření. Propojený prostor nás tak svým způsobem nutí k tomu, udržovat naši kuchyň v neustálé čistotě, aby například nečekaná návštěva neviděla nic, co by vidět neměla.

Více hluku i pachů

Mytí nádobí, krájení zeleniny či vaření vody v rychlovarné konvici. Jednoduché činnosti, kterým se v kuchyni nelze vyhnout, ale které nejsou zcela bezhlučné. Z kuchyně se obecně ozývá spousta zvuků a může se stát, že ne všechny z nich rodina či hosté v otevřeném prostoru vždy ocení. Kromě hluku se z kuchyně do obývacího prostoru při vaření a pečení dostávají také nejrůznější pachy.  

Méně soukromí

Multifunkční prostor znamená, že se v něm může odehrávat mnoho, někdy až příliš, věcí najednou. Pokud tedy při vaření máte rádi svůj klid a soukromí, může se stát, že hluk televize společně s křikem dětí hrajících si v druhé části obývacího pokoje pro vás může být poněkud stresující.

Zdroj: realhomes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu