Papoušci sice nejsou v českých domácnostech tak častými domácími mazlíčky, jako jsou psi a kočky, ale v jedné věci je suverénně předčí. Dokážou totiž mluvit. Napadlo vás někdy, jak je to možné, že tito většinou pestrobarevní ptáci dokážou to, co nedokáže ani šimpanz či další primáti, kteří jsou považováni za nejbližší příbuzné člověka?
Proč a jak papoušci mluví?
Nejjednodušší odpověď zní, že papoušci dokážou mluvit jako lidé díky tomu, jak se v průběhu jejich evoluce vyvinul jejich mozek. Mají v mozku speciální článek, který jim umožňuje vnímat a napodobovat zvuky lépe než ostatním zvířatům. Nemají rty, vokalizace dosahují manipulací s krčními svaly. Divocí papoušci napodobují jiné ptáky a dravce, aby si zvýšili šanci na přežití. V domácích podmínkách papoušci napodobují své chovatele. Vědci zatím s určitostí nevědí, zda papoušci tomu, co říkají, i rozumí. Domnívají se, že spíše nikoli. Pouze napodobují. Pokud však majitelé komunikují se svými papoušky pravidelně a stejně, mohou papoušci získat kontextové porozumění tomu, kdy jsou tato slova a fráze vyslovovány.
Může papoušek naučit jiného papouška mluvit?
Ano, papoušci se neučí slova jen od lidí. V domácích podmínkách může jeden mluvící papoušek naučit mluvit svého nového kolegu v kleci. Papouškům můžete také pomoci rychleji se naučit mluvit tím, že jim budete pouštět videa s jinými mluvícími ptáky. Výzkumy dokazují, že je pro ně snazší naučit se jazyku z „papouščí řeči“ než přímo z lidské výslovnosti.
V jakém věku začínají papoušci mluvit?
Papoušci se učí mluvit v různém věku v závislosti na druhu, pohlaví a zázemí, ve kterém žijí. Každý druh má z hlediska řeči trochu jiné schopnosti. Někteří začínají opakovat slova již ve věku několika měsíců, jiní začnou mluvit až ve věku několika let. Například andulky jsou schopné mluvit již ve věku 16 týdnů, papoušci šedí okolo jednoho roku a kakadu až ve věku 2-3 let. Samci papoušků mluví obecně více a dříve než samice. Je to proto, že samci musí na samičky hlasově zapůsobit, aby upoutali jejich pozornost a mohli se s nimi pářit.
Jak naučit vašeho papouška mluvit?
Začněte s jednoduchými slovy. Postupem času, až se papoušek naučí napodobovat slova, se naučí říkat i delší věty. Děti se učí první slova napodobováním slov, která pravidelně slyší. Stejně tak papoušci napodobují nejčastější slova, která slyší. Dbejte na to, abyste slovo nebo frázi, kterou chcete, aby se papoušek naučil, používali neustále.
Asociace a pozitivní motivace
Pokuste se papouška rovněž přimět, aby si slovo spojil s nějakým předmětem, činností či zvukem. Papoušci se naučí mluvit rychleji, pokud si mohou slovo spojit s něčím, co vidí nebo slyší. Před zopakováním slova nezapomeňte tedy zopakovat určitou činnost, vydat zvuk či zvednout určitý předmět do úrovně jejich očí. Jako každý živý tvor jsou i papoušci více motivováni k činnosti, pokud je s ní spojeno jídlo. Pochoutky mu dávejte až poté, co vysloví dané slovo.
Zbytečně papouška nestresujte
Při výcviku jakéhokoli domácího mazlíčka je klíčová důslednost. Papoušci mají úžasnou paměť, a tak se někdy mohou naučit slovo i po jediném zaslechnutí. Jsou však situace, kdy musíte papouška trénovat denně, než řekne to, co po něm chcete. Kromě důslednosti se vyplatí také trpělivost. Pokud budete s mluvením na papouška příliš tlačit a bude vystresovaný, může mluvení odmítat. Odborníci většinou doporučují výcvik maximálně 10 minut denně, zejména v době, kdy je papoušek nejenergičtější.
Zdroj: allaboutparrots.com