Prší, prší. Aneb když přijde velký déšť i do vaší zahrady

Když neprší, je to špatně. A když prší moc, je to špatně taky. Ideální počasí, co se týče zahradničení, snad ani neexistuje. Se suchy se dá bojovat vlastními silami – prostě začnete zahradu více zalévat. Jak ale můžete svoji zahradu chránit v případě, že vám do ní prší? Dlouho a hodně? Dnes vám o tom řekneme víc.

Zatímco se suchem můžeme bojovat větší zálivkou, s neustálými dešti, které jsou pro letošní léto charakteristické (ideálně v kombinaci s bouřkou a kroupami), toho moc nenaděláme. Pokud je půda příliš přemokřená, odrazí se na to kvalitě naší zahrady.

Čtěte také: Tipy, díky kterým vaše pokojovky přežijí čas, kdy budete na dovolené

Zdroj: Pexels

Nejen, že se všude objevují slimáci, ale daří se zde i dalším škůdcům. Dešťové kapky a kroupy pak zničí jahody, rajčata napadne plíseň. A plevel? Ten zažívá nejlepší období svého života. Existuje však několik způsobů, které vám v záchraně vaší zahrádky mohou pomoci. Jak?

Když přijde záplava do vlastní zahrady

Máte zahradu v blízkosti silnice či pole? Pak si dejte pozor na svoje zeleninové záhony. Jistě nechcete mít papriky plné vody ze silnice, kudy jezdí jedno auto za druhým. V případě prudkých dešťů se vám voda z těchto míst dostane na zahradu během okamžiku. Ze všeho nejdříve je třeba vytvořit překážku – ideálně s pomocí pytlů plných písku. Tak se vám do zahrady nedostane tolik vody, ale ani bahna, které může být kontaminované, a zničí tak celou vaši letošní úrodu. Nikdo nechcete jíst jedovatou zeleninu.

Pokud se vám do zahrady voda ze silnice přeci jen dostane, bahno odstraňte a zeleninu vyhoďte. Půdu můžete obnovit za pomoci rostlin určených k zelenému hnojení, kam patří třeba jetel či oves. Na podzim je zaryjte do zeminy, přes zimu se rozloží a půdě dodají chybějící živiny.

Bahno místo trávníku

Pokud se váš trávník, který si několik let pečlivě udržujete, proměnil v bažinu, musíte jednat. Ze všeho nejdříve nechte bahno proschnout, větší nánosy odvezte pryč, menší rozhrabte a zapracujte do trávníku. V tuto chvíli se trávník alespoň trochu provzdušní.

Nepřehlédněte: Jak si doma zajistit příjemné klima i v tropických dnech?

Máte na zahradě také stromy?

Pokud vás a vaši zahradu trpí velké deště, mohou se pro vás stát záchranou stromy a keře – pokud je tedy na zahradě máte. Dřeviny mají rozložité kořeny, takže pojmou velké množství vody. Ideálně sázejte takové stromy, které hodně pijí. Mezi takové patří třeba vrba, která dokáže podmáčenou půdu vysušit. A jak vrbu vypěstovat?

Zdroj: Pexels

Stačí uříznout proutek ze vzrostlé vrby, nechat zakořenit ve vodě, potom zasadit. Jen si dejte pozor na alergeny, vrba je silný alergen. Pomoci mohou také jasany, jalovce, ale i bříza či borovice blatka.

Co se zeleninou?

Deště nesvědčí rajčatům, která mohou chytit plíseň. Dále pak jahodám a drobnému ovoci, které poškodí kapky vody. Silné deště s sebou přinášejí jak plísně, tak i škůdce. Zkuste ovoce a zeleninu před deštěm chránit – papriky i rajčata pěstujte v nádobách, při dešti je schovejte. Ovoce můžete schovat díky zahrádkářské folii. Dýně a cukety podložte, aby nebyly v kontaktu s mokrou půdou, jinak začnou plesnivět.

Slimáci a další škůdci

Vlhko nesvědčí jen plísním, ale také dalším škůdcům. Mezi nejméně oblíbené patří slimáci, kteří nejen, že zavazejí pod nohama, ale také ožírají vše, k čemu se dostanou. Slimáků se můžete zbavit jednou z cest – nejúčinnější je sbírání a následná likvidace. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu