Psi a oblečky: Opravdu je v chladném počasí potřebují?

Ať už jste majiteli čtyřnohého mazlíčka nebo ne, pravděpodobně jste si během chladných měsíců roku všimli toho, že do teplých svetrů a kabátů lidé často nehalí jen sebe, ale také své psy. Psí oblečky se ostatně v posledních letech staly poměrně výnosným businessem. Je ale skutečně nutné prostrkávat tlapky našeho miláčka do průramků svetříku, kombinézy či bundičky s kapucí?

Může být psovi stejná zima jako nám?

Pravdou je, že když se venku výrazně ochladí, náš pes se může hůře zahřívat. Některá bezsrstá nebo krátkosrstá plemena mohou snadněji prochladnout, zejména pokud s námi žijí v bytě, a tak při delších venkovních výletech v zimních měsících svetr ocení. Kromě naháčů či plemen s řídkou srstí jsou svetry vhodné i pro štěňata, která většinou mají menší množství tuku.

Naopak plemena psů s hustou, těžkou a dlouhou srstí obvykle svetry ani jiné oblečky v zimě nepotřebují. Jejich srst sama o sobě jim stačí k tomu, aby je udržela v teple a pohodlí.

Co vše je nutné vzít v úvahu?

Nejde však jen o délku a hustotu srsti, ale také o velikost psa. Čím je pes větší, tím více svalové hmoty má a tím více tepla může jeho tělo produkovat. Z tohoto důvodu velcí zdraví psi obvykle v běžných zimních podmínkách oblečky nepotřebují.

Malá plemena, jako jsou čivavy či jezevčíci, kvůli své konstituci samozřejmě hůře udržují tělesné teplo. Rovněž střední i větší psi, kteří ztratili svalovou hmotu v důsledku věku nebo nemoci, mohou svetry potřebovat.

Roli hraje též plemeno psa. Některá plemena jsou náchylnější k tomu, aby se během chladného počasí cítila nepohodlně, a to kvůli svému tělesnému tvaru nebo úrovni aktivity.

Například plemenům se štíhlým tělesným typem, jako jsou chrti a vipeti, obvykle v zimě svetry prospívají. Stejně tak plemena s krátkýma nohama, jako jsou korgiové a baseti, mohou potřebovat svrchní oděv, který ochrání jejich tělo před chladnou zasněženou zemí.

Na druhou stranu malamuti či bernardýni, mají hustou srst, která je určena do chladného počasí. Kdybyste jim oblékli svetr, mohli by se naopak přehřát.

Malý pes ve svetru.
zdroj: unsplash.com

Jak poznat, zda váš pes potřebuje svetr?

Pozorujte svého psa. Řeč jeho těla vám napoví, zda další vrstvu potřebuje. Pokud se váš pes třese, je mu zima na dotek nebo mu drkotají zuby, určitě potřebuje svetr. Z hlediska venkovní teploty se obvykle uvádí, že pes obleček nepotřebuje, pokud je teplota vyšší než sedm stupňů Celsia.

Pokud má váš pes na sobě svetr a začne zběsile dýchat, neustále vyplazuje jazyk nebo se mu špatně dýchá, může se jednat o přehřátí. Jestliže pes začne chodit jakoby dezorientovaný, je to také varovné znamení.

O tom, zda váš pes potřebuje svetr, může rozhodnout i jeho celkový zdravotní stav. Psi, kteří jsou starší nebo nemocní, jsou obecně citlivější na chlad. Stejně tak, pokud váš mazlíček trpí artritidou nebo jinými kloubními potížemi, může mu obleček pomoci zajistit větší pohodlí.

V neposlední řadě záleží také na množství času, který trávíte venku, a na úrovni aktivity vašeho psa. Například psovi, který si venku rád hraje a běhá, bude samozřejmě tepleji než psovi, který jde na klidnou procházku.

Na co si dát pozor při výběru psího oblečku?

Pokud svého psa do svetru přece jen obléknete, měl by mu umožňovat volný pohyb v oblasti paží a krku. Pozor také na zipy, háčky, knoflíky nebo jiné věci, které by pes mohl rozkousat a případně spolknout.

Důležitým faktorem je materiál, například polyester může vašeho mazlíčka svědit a být mu nepříjemný. Před koupí oblečku se ujistěte, že jste zvířeti dobře změřili míry, aby si obleček nemohlo stáhnout, někde se zachytit nebo mít naopak problémy kvůli tomu, že je mu příliš těsný.

Vyplatí se také  být opatrní v tom, jaké činnosti následně se psem děláte. Obecně se vyplatí mít psa na vodítku. Oblečky se totiž mohou snadno zachytit za větev, plot i tlapky či zuby ostatních psů při hře.

Zdroj: dogtagart.com, petsbest.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu