Ačkoliv je stále více Čechů, kteří se ve svých domácnostech rozhodli třídit odpad, i nadále zůstává pravdou, že jsme schopni vytřídit i to, co by mělo jít do odpadu komunálního. I proto se s námi podívejte, co třídit lze – a co by naopak nemělo zabírat zbytečné místo v barevných kontejnerech, ale ve vaší vlastní popelnici.
Už na základní škole se začíná učit, jaký odpad by se měl třídit – a který by naopak měl putovat do vaší vlastní popelnice. Protože znalost toho, že žlutá popelnice slouží na plast a modrá na papír opravdu nestačí. Stále se totiž najde spousta těch, kteří se rozhodnou třídit i to, co by již být tříděno nemělo.
K čemu slouží zelený a bílý kontejner?
Zelené a bílé kontejnery jsou určeny na sklo. Zatímco to čiré budete vhazovat do bílého kontejneru, zelený kontejner slouží k vhazování barevného skla. V případě, že máte ve svém okolí pouze zelený kontejner, nemusíte být zoufalí – jednotlivé lahve netřiďte. To udělají pracovníci v třídírně odpadů. Velkou výhodou skla je fakt, že jej lze recyklovat neustále. Není třeba jej rozbíjet, ale ani odstraňovat etikety. Do tohoto kontejneru však nepatří víčka od piva, ale ani porcelán a keramika.
Čtěte také: Chcete dopřát i ptáčkům na zahradě? Řekneme vám, co jim můžete přichystat
K čemu slouží žlutý kontejner?
Žlutý kontejner patří k těm, které známe nejlépe – slouží k třídění toho, co má doma každý z nás ve velké míře – plastů. Pokud však nechcete jednou várkou odpadů ze své domácnosti zaplnit celý kontejner, snažte se vše, co do něj hodíte, nejprve sešlapat, případně zmačkat. Co se týče čistoty plastů – kelímky od jogurtů, ale ani lahve od mléka není třeba precizně vymývat – na druhou stranu byste sem neměli vhazovat plasty, v nichž jsou ještě zbytky jídla. Nerecyklovatelné jsou mastné věci – nádoby od rostlinných olejů tedy raději vypláchněte. Do těchto kontejnerů nepatří obaly od lepidel, barev, chemikálií a dalších čistidel.
K čemu slouží modrý kontejner?
Modrý kontejner je určen k vyhazování papíru. Zatímco v dřívějších dobách se papír vykupoval, v současnosti byste za něj nedostali téměř nic. I proto je lepší jej vyhodit do kontejneru. Zde se však snažte šetřit místo stejně jako u plastů. Co se týče drobností, jako jsou folie na obálce nebo spony ze sešívačky, ty řešit nemusíte. Pokud ale chcete třídit obálku s bublinkovou folií, je třeba ji roztřídit. V papíru pak nemá co dělat mastný papír, knihy (pokud jsou ve vazbě), ale ani ruličky od toaletního papíru.
Dále sem nepatří nápojové kartony. Ty je třeba ukládat do kontejnerů s oranžovou nálepkou. Některá města však k tomuto problému přistupují jednodušeji a k vyhazování nápojových kartonů určí kontejner na plast nebo papír. Do těchto speciálních kontejnerů patří krabice od mléka, džusů, ale také krabicového alkoholu.
O tom, kam odpad patří, vás mohou informovat piktogramy
Pokud si nepamatujete, co kam patří, můžete tyto informace často vyčíst z obalu. Pro snazší třídění odpadu totiž vznikly mezinárodní piktogramy, které vám poradí. Stačí, když symboly uvedené na obalu porovnáte se symboly na kontejneru. Dále se snažte zjistit, co byste měli dělat s odpadem, který nepatří ani do vaší popelnice, ale ani do tříděného odpadu. Jedná se typicky o kov, textil, elektroniku, nebezpečný odpad, ale také bioodpad či velkoobjemový odpad.
Nepřehlédněte: Přírodní materiál nebo jeho imitace? My vám to řekneme
Ne všechno lze třídit donekonečna
Ne vše je nutné házet rovnou do kontejneru. Je spousta věcí, které doma ještě můžete zužitkovat. Například papírové tašky na nákupy. Naopak kartony od vajec, ruličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek netřiďte. To samé platí o papírových kapesnících. Do směsného odpadu vyhazujte také rozbitá zrcadla. Naopak u polystyrenu se můžete bez obav vydat ke kontejneru na plasty.