Vypěstujte si doma melouny. Poradíme vám, jak na to

Ačkoliv patří melouny mezi zeleninu, spousta lidí je díky jejich sladké a osvěžující chuti považuje stále za ovoce. Ať už berete meloun jako cokoliv, jistě jste této pochoutce, která obsahuje přes 90 procent vody, přišli na chuť. V Česku si pochutnáváme zejména na vodním melounu, který si můžete vypěstovat i na své zahradě. Nepotřebujete k tomu ani skleník.

Sazenice nebo výsev?

Melouny se začínají vysazovat v polovině dubna, případně začátkem května. Pro jejich pěstování je důležité, aby se nevracely ranní mrazíky. Jestli chcete použít předpěstované sazenice, musíte s předpěstováním začínat začátkem dubna. Do květináčů nasypte zahradnický substrát, zasadíte semínka do hloubky cca 3 cm. Poté přisypete další substrát. Květináč je třeba udržovat vlhký na teplém a světlém místě. Sazenice vyklíčí během 7 až 10 dní. Nezapomínejte přidávat tekuté hnojivo pro jejich výživu.

Čtěte také: Přestaňte vyhazovat skořápky z vajíček! Mají všestranné využití

Sazenice melounů si doma nechte až do samotného sázení na vaší zahrádce. To by mělo probíhat, jak jsme již řekli, nejdříve koncem dubna, nejpozději pak koncem května. Z předpěstovaných sazenic se můžete z melounů těšit průměrně o tři týdny dříve. Jestliže se rozhodnete pro přímý výsev semen do zahrady, měli byste počkat, až denní teploty dosáhnou kolem 20 stupňů. Melouny začnou po vysetí klíčit po několika týdnech.

Teplo a vlhko je důležité

Během sázení melounů je třeba vyčlenit pro sazenice dostatek prostoru, musíte je vysadit do půdy bohaté na humus. Ideální rozestupy mezi melouny jsou cca půl metru od sebe. Někdy se můžete setkat s tím, že se melouny vysazují přímo na kompost, kde mají vše, co potřebují. Sazenice potřebují dostatek tepla a vlhka. To jim můžete zajistit tak, že je opatříte mulčovací folií. Po vysazení do půdy je vhodné sazenice na měsíc přikrýt netkanou textilií, která udrží teplotu.

Nepřehlédněte: Zahrada v květnu. Čím vás překvapí?

Zdroj: Pixabay

Po celou dobu růstu je třeba melouny přihnojovat hnojivem na rajčata. Dále je nutná také pravidelná zálivka, případně rosení půdy. Jakmile se na sazenici objeví plod, musíte začít zvlhčovat i jej. Jen tak budou vaše melouny skutečně kvalitní a šťavnaté. Co se zálivky týče, během teplého počasí dopřávejte každé sazenici velkou konev vody každý druhý den. Květu se dočkáte zhruba začátkem června. Na samotných melounech si pochutnáte hlavně v druhé polovině května. Pokud je vedro a sucho, zalévejte melouny klidně každý den.

A co z melounu můžete vytvořit?

Ačkoliv je dost možné, že vám meloun zmizí z talíře dřív, než ho vůbec naservírujete, je hned několik dalších způsobů, jak jej můžete konzumovat. Hodí se nejen do letních salátů, ale i do sorbetů, dezertů, zmrzlin, případně na výrobu domácí limonády. Vyrobit z něj můžete i džem či jednohubky.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu