Zahrada v únoru. Co můžete udělat?

Jaro se nám začíná pomalu, ale jistě blížit. Ačkoliv toho v únoru na zahradě příliš nezmůžete. A setí, sázení a okopávání si budete muset nechat na později, je stále pár věcí, které dělat můžete. Na dnešek jsme si pro vás připravili hned 3 tipy na to, co můžete udělat pro svoji zahradu v únoru.

Únorem je časem, kdy se začíná den postupně prodlužovat. Časem, kdy chvilku svítí příjemné sluníčko, zatímco další den mrzne tak, že nechcete vystrčit paty z domu. A jde také o dobu, kdy se můžete začít starat o svoji zahradu tak, aby byla na jaro připravena na své maximum. A co můžete v únoru udělat?

Čtěte také: Pronájem bytu: Kdy může majitel vstoupit dovnitř?

Ochraňte stromy a další dřeviny

Střídající se teploty nejsou nepříjemné jen pro nás, ale také pro časně rašící rostliny. Jarní sluníčko je velmi zrádné. Umí být silné natolik, že přesvědčí dřeviny o tom, že přichází teplo a začnou rašit. O proto se snažte nechat ochranný obal na stromech co nejdéle – ideálně do doby, než mrazy skutečně poleví a rostlina bude moct vesele pokračovat v růstu. V únoru můžete zkontrolovat, zda je ochranný obal ještě stále dostatečně pevný a nepoškozený. A že stromy ještě zvládne chránit.

V případě, že budou mrazy pokračovat i nadále, můžete obal posílit ještě netkanou textilií – ideálně bílou. Ta tmavá by mohla rostliny přehřívat. Ve dnech plných sněhu stromy a keře oprašujte od sněhu, ve chvílích sluníčka naopak důkladně prolévejte. Pokud to bude možné, ovocné stromy a keře přihnojte rozleželým kompostem.

Zdroj: pixabay.com

Nepřehlédněte: Dřevo, dřevo a zase jen dřevo. Aneb bydlení, kde si užijete chvíle klidu a pohody

Prořezejte jabloně a hrušně

Zimní řez jádrovin se provádí v období vegetačního klidu, což je období od začátku prosince do počátku proudění mízy – což odpovídá zhruba polovině března. A proč se to provádí? Při řezu se odstraňují poškozené a odumřelé větve stromů, výhody napadené chorobami, navíc se prosvětlí koruna a podpoří nový růst. Tohle však musíte stihnout do rašení. Vzhledem k tomu, že je v zimě strom bez listí, bude se vám lépe určovat, které větve je třeba odstranit. Odstraňte výhony kolmo do koruny, pak ty, které se křižují, ale i výhony slabé.

Připravte skleník i záhony

Ve chvíli, kdy začne tát sníh a nastane obleva, nastává ideální chvíle na úpravy skleníku. Vyčistěte ho, odstraňte všechny organické zbytky, umyjte skla a jejich popraskané části vyměňte. Pokud máte vyhřívaný skleník, můžete sázet první jarní zeleninu. Ke konci měsíce můžete v případě příznivého počasí začít s přípravou záhonů.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu