Způsoby vytápění domu, jejich výhody a nevýhody

Máte rodinný dům nebo chalupu a přemýšlíte, čím vlastně tento objekt vytápět? Podívejte se na některé tipy, jejich výhody a nevýhody, a v neposlední řadě se dozvíte, kolik vás to bude vlastně stát.

Máte starý dům, nebo nový?

Nad vytápěním v domě je potřeba se důkladně zamyslet. Ne všechny možnosti, které jsou dnes k dispozici a na trhu, jsou vhodné pro váš dům. Je důležité brát ohled na několik aspektů:

  • vytápění nového domu,
  • vytápění starého domu,
  • finanční možnosti,
  • životní standart.

Vytápění nového domu

Vzhledem k tomu, že dnes je nutné, aby nové budovy splňovaly určité parametry na energetickou náročnost, pravděpodobně se budete rozmýšlet mezi moderními způsoby vytápění. Na výběr máte z několika možností. Lze uvažovat nad tepelným čerpadlem, solární energií, vytápění elektřinou nebo vytápění biomasou.

Tepelné čerpadlo je oblíbenou možností

Vytápění tepelným čerpadlem je dnes poměrně často využívaným řešením. V nových domech postačí, ale pokud byste ho chtěli využít ve starším, nezatepleném domě, pravděpodobně vám bude zima.

Čtěte také: Dvougenerační bydlení: Opravdu má smysl?

Solární energie byla svého času hojně využívaná, náklady jsou ale vysoké a dnes už se tolik solárních elektráren nestaví. Pokud přemýšlíte nad elektřinou, zastavte. Zaprvé to ve své podstatě není vůbec ekologické, a za druhé se nedoplatíte.

Biomasa je dnes také často využívána. Na rozdíl od předchozích typů je vytápění biomasou dostupné.

Lze si vybrat z několika materiálů:

Dřevo je klasickou surovinou, kterou vytápí dům nebo chalupu stále ještě hodně domácností. Pelety jsou také vhodným topivem, ale potřebujete na ně speciální kotel. Štěpka je v porovnání s peletami daleko levnější, ale zařízení, které můžete použít, je podstatně dražší.

Vytápění ve starých domech a chalupách

Vzhledem k vysokým cenám nových domů, které si dnes mladí lidé mnohdy nemohou dovolit, možná někteří z vás zakoupili starší dům s tím, že si ho postupně zrekonstruují. I zde je potřeba vyřešit vytápění. Nejčastěji se dnes topí ve starších domech stále ještě uhlím. Je to topivo, které je výhřevné a v nezateplených domech s vysokými ztrátami vám bude s uhlím nejtepleji. Je také cenově dostupné. Otázkou je, jak dlouho uhlím vůbec budeme moci topit.

Nepřehlédněte: Dřez a nejčastější chyby při jeho umístění v kuchyni.

Právě proto je dobré se zamyslet nad tím, jaké topení vám bude vyhovovat. Ne všechny topné systémy vám ve starém domě zajistí teplo. Další možností, která je také využívána a nezatěžuje životní prostředí, je dřevo. Cenově je dostupné a podstatně ekologičtější než uhlí.

Kterému způsobu byste dali přednost vy?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu