Dřez a nejčastější chyby při jeho umístění v kuchyni

V téměř každé moderní kuchyni se již nachází myčka na nádobí. I to nás často svádí k tomu, že podceňujeme výběr a umístění dřezu v kuchyni. Protože i ve chvíli, kdy vlastníte myčku, je dřez něčím, co budete stále často používat i nadále. Výběr, ale i umístění dřezu je ovlivněno nejen tvarem, ale také velikostí kuchyně a rozměry varné zóny. Protože dostatečně velká pracovní plocha je základem každé kuchyně.

Kam v kuchyni umístit dřez?

Pokud nevíte, kam byste měli v kuchyni umístit dřez, měli byste se zamyslet nad tím, zda jste leváci nebo praváci. Pokud jste pravákem, je pro vás vhodné řazení, kdy budete mít k dispozici odkládací plochu, varné centrum, pracovní plochu, mycí centrum (dřez) a další odkládací plochu. U leváků platí to stejné, ale v obráceném pořadí. Pokud máte kuchyňskou linku do tvaru písmene U nebo L, můžete dřez umístit také do rohu – to však není z hlediska praktičnosti příliš šťastné řešení.

Čtěte také: Bydlení podle feng shui aneb na co byste neměli zapomenout

Zdroj: pixabay.com

Dřez a základní rozměry

Dřez by měl být umístěn ve výšce, u které se vám bude dobře stát. I ve chvíli, kdy budete mít ruce položeny uvnitř dřezu, byste měli stát vzpřímeně. Většinou to odpovídá výšce kolem sta centimetrů. I v případě, kdy máte myčku na nádobí, vhodné umístění dřezu nepodceňujte. V dřezu budete i nadále omývat potraviny, nádobí apod. Vzdálenost dřezu od sporáku by měla být kolem 90 centimetrů. Pokud máte dřez naproti sporáku, budete potřebovat alespoň 120 centimetrů.

Vše v jedné rovině

Pokud máte kuchyň v jedné rovině, máte jistotu, že se vám v ní bude dobře pracovat. Vše budete mít hezky po ruce. Co se rozměrů týče, když začneme zleva, tak byste měli mít alespoň 60 cm široký pracovní prostor, poté dřez, který zabere zhruba 50 cm, dalších 90 cm by mělo být pracovní plochy, dále 60 cm na sporák a 30 cm odkládacího prostoru. Největších 90 cm slouží jako pracovní plocha, kde budete připravovat různé pokrmy. Pokud máte malou kuchyni, volte spíše jednodřez.

Zdroj: pixabay.com

Nemáte myčku? Kvalitní dřez je nezbytnost

Nemáte doma myčku na nádobí? V tom případě přizpůsobte vybraný dřez velikosti vaší kuchyně. Takový dřez, u kterého budete stát každý den, by měl být dobře členěný, mít několik doplňků, ale také by měl být vyroben z kvalitních materiálů.

Nepřehlédněte: Jak vyčistit toaletu rychle a efektivně

Co při umístění dřezu nemůžete dělat

Dřez nikdy neumisťujte přímo ke stěně, protože by se vám nádobí hůře umývalo. Snažte se jej umístit alespoň 20 až 30 centimetrů od stěny. Měl by být co nejblíže myčce. Pokud budete přenášet opláchnuté nádobí do myčky na druhé straně kuchyně, bude vše pokapané od vody. Ani varná deska by neměla být těsně u dřezu, dělit by je od sebe mělo 60, ale ideálně 90 centimetrů prostoru. Výšku dřezu i pracovní plochy volte podle své výšky. 

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu