Pokojové rostliny nejsou jen skvělým způsobem, jak vydekorovat své bydlení – při vhodném výběru mohou mít pozitivní vliv také na domácí klima a v neposlední řadě i na lidské zdraví. I proto jsou pokojovky vhodné také do dětských pokojů. Při jejich výběru však musíte být opatrní. Ne každá rostlina se totiž hodí do prostoru, kde se bude pohybovat vaše dítě.
Pokojové rostliny doma neplní jen dekorativní funkci, mají i několik dalších přínosů, které jistě oceníte. Mezi ně patří jejich schopnost čistit ovzduší, bojovat proti příliš suchému nebo vlhkému vzduchu, ale také zútulňovat. Pokud se je však rozhodnete umístit také do dětského pokoje, musíte promyslet nejen to, kam je umístíte, ale i jaké rostliny vyberete. Ne každé jsou totiž vhodné.
Na co byste si měli dát pozor?
Pokud máte doma novorozence, do jejich dětských pokojů nedávejte pokojovky vůbec. V případě batolat si dejte pozor na jejich tendenci vše osahávat, ochutnávat a trhat. Neplechu by mohly dělat také tím, že by vyhazovaly veškerou hlínu z květináčů. I proto dejte rostliny v pokoji mimo jejich dosah – třeba na poličky, kde je může dítě obdivovat bez toho, aby na ně muselo sahat. Pozor si dejte také na padající listy. Určitě by nezůstaly bez povšimnutí.
Čtěte také: Přírodní, nebo umělý mramor, co zvolit do vašeho domova?
V případě, že máte doma předškoláka, nemusíte se strachovat z toho, že by chtělo všechno sníst – klidně jim můžete dát do pokoje takové druhy, o které se hravě postarají sami. Vybírejte z takových druhů, kterým neuškodí, když se zapomenou zalít. Ideální je zelenec, který je na péči nenáročný. Ať už je dítě jakkoliv staré, vždy mu řekněte, že listy nesmí jíst, nechytat se jich holýma rukama. A že je třeba si po práci s nimi důkladně umýt ruce.
Které rostliny zaujmou vaše děti?
Pokud máte starší děti, můžete jim pořídit také náročnější rostlinky – vysvětlete jim, jak se o ně starat. Vše jim také ukažte. Zpočátku je budete muset kontrolovat, uvidíte ale, že to časem dokážou samy.
Nepřehlédněte: Začátek podzimu: Poradíme vám, jak na sušení ovoce
Téměř každé dítě zaujmou masožravky, ale i různě tvarované sukulenty nebo živé kameny. V případě exotického kaktusu děti poučte, aby se jej nechytaly holýma rukama, jinak je kytka nepříjemně popíchá. Ocenit by mohly také kávovník či levanduli. Pokud je vaše dítě alergik, vybírejte rostliny, které nekvetou, ideální je v tomto případě například bambus.
Kam pokojové rostliny v dětském pokoji umístit?
Stejně jako je tomu i v dalších pokojích u vás doma, i v dětském pokoji mohou být pouze takové rostliny, jimž budou vyhovovat tamní podmínky. Respektujte teplotní potřeby, ale i potřebu tepla, které jednotlivé rostliny mají, jinak se jim v pokoji nebude dařit. Okna směřující na sever jsou vhodná pro rostliny, které nepotřebují tolik světla. Východ svědčí rostlinám užívajícím si polostín, západ a jih je vhodný pro rostliny milující dostatek slunce.
Pokojové rostliny v pokoji umístěte tam, kde je na sebe dítě neshodí. Zcela nevhodná jsou místa v prostoru, kde si dítě hraje. Menším rostlinám se bude dařit na parapetu, větší umístěte podél zdí. Pokud chcete využít dětské kreativity, můžete s nimi nazdobit květináče tak, aby se jim líbily.
Jaké pokojovky jsou nevhodné?
Je hned několik pokojovek, které se do dětského pokoje nehodí. Patří mezi ně rostliny jedovaté a s trny či ostrými listy. Nevhodné rostliny jsou: tchýnin jazyk, azalka, lopatkovec, kala, prvosenka, brambořík, oleandr, pryšec či vánoční hvězda.