Nenechte svůj domov zhoršit vaše podzimní alergie

Nejenom jaro, ale i podzim je oblíbené období spousty alergenů, plísní a roztočí. Jak zajistit svůj domov, aby vám tam tito nepříjemní spolubydlící neusazovali?

Udržujte podzimní alergeny mimo domov

Vaše zahrada už zase získala jenom jednu barvu, ale nemyslete si, že jste v bezpečí před běžnými spouštěči alergií. Někteří alergici shledávají podzim za nejtěžší sezónu kvůli dvěma hlavním zdrojům: pyl ambrózie a plísně. Ambrózie může pokračovat do září a října a vítr ji může unášet stovky kilometrů. Jedna rostlina ambrózie může produkovat až jednu miliardu zrn pylu za sezónu!

Možná si pomyslíte, že plíseň se tvoří jen ve vlhkých oblastech vašeho domu (ve sklepě a v koupelně), ale plísním se také daří ve vlhkých místech venku, jako jsou třeba hromady vlhkého listí.

Obývací pokoj

Váš obývací pokoj by měl být místem k odpočinku a trávení kvalitního času s rodinou, aniž byste se museli starat o podzimní alergie. Čím je váš obývací pokoj pohodlnější, tím je pravděpodobnější, že bude útočištěm pro roztoče. Roztoči se dostávají do čalounění, polštářů, záclon a závěsů, snášejí vajíčka a nechávají trus všude, kam se hnou. Aby bylo čištění snazší, doporučuje se, pokud možno, odstranit záclony, závěsy a koberce, protože na těchto místech může růst plíseň.

Pokud ne, vysávejte pomocí HEPA vysavače alespoň jednou týdně. Zvažte také výběr koženého nábytku, ​​aby se zabránilo roztočům, kteří v kůži nemohou přežít. Vyvarujte se také dekorativních polštářů, které by mohly být místem rozmnožování roztočů.

Kuchyně

Čistota je klíčová, pokud jde o udržení vaší kuchyně bez alergenů. Pokud se do vaší kuchyně dostanou švábi, může jejich trus a výkaly vyvolat astmatický záchvat. Nikdy nenechávejte jídlo nebo odpadky odkryté a ihned po vaření otřete varnou desku, abyste odstranili částice jídla, kterými jsou švábi přitahováni.

Čtěte také: Jak se zbavit prachu a roztočů ze své matrace? Se správnou péčí to půjde snadno.

Dalším možným spouštěčem alergie v kuchyni je plíseň, protože existuje tolik vlhkých míst, kde se jí daří: pod dřezem, lednicí a myčkou. Při vaření vždy zapněte digestoř, abyste zabránili kondenzaci páry a vlhkosti na površích, každý týden čistěte podlahu a podlahové rohože, a dávejte pozor na plísně. Pokud zjistíte plísně na nějakém místě, ihned je odstraňte a na postiženou oblast použijte plísňový sprej.

Ložnice

Roztoči, plísně a zvířecí srst se často usazují doma v polštářích, přikrývkách a matracích, takže je důležité pečovat o ložní prádlo a v případě potřeby jej vyměnit. Zvláště plíseň se často vyskytuje v matracích a polštářích a uvolňuje spory, které mohou vyvolat příznaky astmatu. Z tohoto důvodu se doporučuje každé dva roky vyměňovat polštáře a investovat do matrací a chráničů polštářů.Dále byste měli prát prostěradla jednou týdně při 90 stupních, abyste zabili roztoče a jejich vajíčka, a při praní použijte bělidlo, abyste ničili plísně. Pokud máte domácí mazlíčky, nikdy je nenechte ležet na posteli, protože mohou přenášet plísně, roztoče a pyl z venku.

Dětský pokoj

Pokoj vašich dětí je živnou půdou pro alergeny – na hračkách se hromadí roztoči, plísně a zvířecí srst! Pokud máte děti s alergiemi, které mají rády plyšáky, je potřeba, abyste je vložili do uzavíratelného sáčku a jednou týdně je vložili přes noc do mrazáku, abyste zahubili roztoče. Nezapomeňte také držet dětské hračky mimo domácí mazlíčky. Zkuste skladovat dětské hračky, hry a plyšáky v plastových koších a pravidelně se zbavujte věcí, s nimiž si vaše děti už nehrají.

Autorský text

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu