Kvalitní kožená sedací souprava se stane ozdobou jakéhokoliv interiéru. K tomu, aby vypadala jako nová i po letech, je však třeba věnovat jí náležitou péči. Jak koženou sedačku čistit tak, aby nepopraskala a nebyla ušpiněná?
Pravidelné čištění je základ
Koženou sedačku je třeba pravidelně čistit. Musíte z ní odstranit prach, ale i drobné nečistoty – i ty by mohly kůži poškrábat. Alespoň dvakrát do roka pak sedací soupravu ošetřete přípravky, které se postarají o tom, aby měl materiál delší životnost. K impregnaci používejte profesionální prostředky určené na kůži. Nakoupit je můžete i v sadě, kdy čisticí sada obsahuje nejčastěji čistič kůže, kartáček, impregnaci, utěrku z mikrovlákna a aplikační houbičku. Nepoužívejte vazelínu, indulonu, ani tuky – došlo by k poškození pohovky.
Čtěte také: Jak si pohlídat účet za teplo v bytovém domě?
Hladká pigmentová kůže
Sedačka z hladké pigmentované kůže je vyráběna ze stejného materiálu jako vaše kožená bunda či opasek. Sedačku z tohoto materiálu je třeba nejprve očistit a zbavit veškerého prachu, ale i drobků a dalších nečistot. K setření prachu používejte suchý hadřík, nečistoty otřete vlhkým hadříkem s troškou mýdla. Aplikátorem či jemným hadříkem můžete nanést prostředek určený na tento typ kůže. Tento přípravek rozetřete do všech záhybů sedačky, nechte několik minut působit a setřete. Jako poslední naneste impregnaci.
Broušená kůže
O sedačku z broušené kůže se musíte starat více než o sedačku z kůže pigmentové. Musíte ji udržovat v suchu, jinak by se mohla kůže začít trhat nebo rozpadat. Pravidelně ji ošetřujte přípravkem proti UV záření a proti vysoušení. A jak na její pravidelnou údržbu?
Nepřehlédněte: Jak se můžete zabydlet za pár korun?
Pohovku nejprve očistěte suchým hadříkem od prachu a drobků. Poté aplikujte přípravek proti vysušení a vyblednutí kůže. Pak přichází na řadu prostředek na impregnaci, který je třeba rozetřít do všech záhybů sedačky. Nechte působit několik hodin a poté opatrně setřete.
Jak na odstranění nečistot?
Spojení malých dětí a lihové fixy je pro váš nábytek nebezpečné vždy. Obzvlášť v případě kožené sedačky byste se však měli mít na pozoru. Lihovou fixu totiž z kožené pohovky neodstraníte. Propisku i tužku vyčistit lze – obyčejnou školní gumou z papírnictví. Guma vyčistí také plátu či hlínu. Suché nečistoty odstraňte gumou a místo vyčistěte vlhkým hadříkem. Pokud chcete, aby vám sedačka i po letech sloužila jako nová, musíte ji chránit. Jejími nepřáteli jsou teplo a prudké světlo. I proto pohovku umístěte alespoň půl metru od topení, ideálně do stínu. Poškodit ji mohou také zvířecí drápky a lidský pot. V případě, že doma máte mazlíčka, chraňte pohovku hezkým přehozem.