Až 40 % Evropanů žilo se svými rodiči téměř do svých 30 let. Jak je to možné a co za tím stojí?

Každý z nás si určitě pamatuje mnoho chvil ze svého mládí, kdy ještě bydlel s rodiči. Někteří z vás mají vzpomínky pozitivnější a jiní se zase nemohli dočkat okamžiku, ve kterém se osamostatní. Na toto téma byl v několika evropských zemích proveden zajímavý průzkum Eurostatu, v němž respondenti uvedli, že se svými rodiči žili téměř do 30 let svého věku.

Kolik mladých žije s rodiči?

V roce 2017 uvedlo 39,3 procenta mladých lidí z 28 zemí Evropské unie, že ve svém věku ještě stále žijí se svými rodiči. Odkazujeme se na data z Evropského statistického úřadu, který se těmito průzkumy a analýzami zabývá. Samozřejmě, že se jedná o průměr na celém starém kontinentu, takže se poměry v jednotlivých zemích velmi lišily. Například v Dánsku žijí s rodiči pouhá 4 procenta mladých, zatímco v Chorvatsku je to až 75 procent ve věku 25-29 let.

Z průzkůmů dále vychazí, že se situace liší mezi mladými muži a ženami a jsou to právě muži, kdo déle žije u svých rodičů. Ve věku mezi 16-29 let žije u svých rodičů 71.7 % mladých mužů, přičemž u žen to je pouze 62 %.

V České Republice je rozdíl mezi muži a ženami ještě markantnější. 74 % mladých mužů a 59 % mladých žen ve věku mezi 16-29 roky žije u svých rodíčů.

Proč je situace taková?

V životě má samozřejmě všechno svůj důvod a svou podstatu. Proto si někteří ekonomové myslí, že příčinou takto vysokého procenta nesamostatných mladých lidí je krize, která postihla Evropu v roce 2008. Dluhová krize totiž vytvořila takzvanou bumerangovou generaci, jež nemohla ve světě sehnat žádnou práci, takže se pochopitelně vrátili domů. Tehdejší situace na trhu práce totiž nebyla vůbec dobrá.

Zásadním problémem je i vysoká cena za pořízení vlastního bydlení.

Situace a procenta se jen tak nezlepší

I když se hospodářská situace v Evropě mnohonásobně zlepšila, nová generace samostatných mladých lidí se prostě neobjevila. Průzkum v roce 2016 ukázal, že celých 19 procent lidí ve věku 25 až 29 let není zatíženo žádným pracovním svazkem. V současné době stále existuje mnoho mladých, kteří pracují pouze na částečný úvazek a vydělají si dostatek peněz. Tedy dostatek na to, aby je u sebe nechali bydlet rodiče.

Mladých lidí v Evropě sice moc nepřibývá, ale současné generace jsou na tom o mnoho lépe. Přeci jen jsou vychovány v období ekonomického růstu, takže nemají žádný důvod schovávat se doma u rodičů.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu