Bydlíte v pronájmu? Řekneme vám, co si musíte uhradit sami

Bydlíte v pronájmu? Pak jistě víte, že kromě plateb nájemného musíte hradit také poplatky za služby a další s bydlením spojené náklady. Nájemce totiž dle zákoníku nese zodpovědnost za běžnou údržbu a měl by provádět i drobné opravy související s užíváním daného bytu. Pronajímatel je však povinen byt udržovat ve stavu způsobilému k užívání. Co to pro vás znamená? Co musíte platit vy a co pronajímatel?

Revize a čistý byt

Ačkoliv je nájemce povinen financovat drobné opravy bytu a jeho údržbu, občanský zákoník už jasně nestanovuje, což přesně mají tyto úkony zahrnovat. Od roku 2016 je tu však vládní nařízení č.308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu. Do běžné údržby se počítá udržování bytu a jeho zařízení a vybavení v čistotě. Tedy malování, mytí podlah, opravy omítek, čištění zanesených vodovodních odpadů. Patří sem také pravidelné kontroly kamen na pevná paliva, kouřovodů a kotlů. Dále pak plynu, elektřiny, kontrola funkčnosti hlásiče kouře, údržba sporáků, vodovodních baterií či odsavačů. Pravidelnou revizi kotle (alespoň jednou ročně) zařizuje a platí také nájemník.

Čtěte také: Byt, v němž má své místo i pudrově růžová barva

A co znamená drobná oprava?

Mezi drobné opravy, které je povinen hradit nájemce, patří například opravy podlah, podlahových krytin a prahl, ale i opravy dveří a oken, výměny zámků, klik a žaluzií. Na vaše bedra pak spadají také opravy a výměny vypínačů, jističů, zvonků a domácího telefonu. Zařízení k otevírání vstupních dveří, spínačů ventilace a klimatizace. Kromě výjimky hlavního uzávěru pro byt nájemce hradí taktéž výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu, opravy a výměny armatur na vodovodních rozvodech, opravy digestoře, odsavače, sprchy, baterie, vany, umyvadla, trouby, kuchyňské linky, kamen na tuhá paliva, elektřinu a plyn. Oprava rozvodů ústředního topení a radiátoru se však za drobnou opravu nepovažuje.

Platit nemusíte do nekonečna

Do drobných oprav spadají také opravy, které nepřesáhnou částku tisíc korun na jednu opravu. Aby se nájemci jeho pobyt v bytě neprodražil na maximum, nařízení počítá také s finančním limitem, nad který musí opravy hradit pronajímatel. Nestane se tedy to, že se nastěhujete do bytu ve špatném stavu, kdy se vás bude snažit pronajímatel nutit vše opravovat a platit. Pro běžnou údržbu finanční limit stanoven není, musíte si jej domluvit sami a zakotvit jej v nájemní smlouvě.

Nepřehlédněte: Zrcadlo a bydlení. Víte, kde mu to bude slušet a kam byste jej věšet neměli?

V případě, kdy částka na drobné opravy v bytě přesáhne za rok 100 korun na metr čtvereční podlahové plochy, platí další náklady pronajímatel. Do podlahové plochy se počítají všechny místnosti. Balkony, terasy a sklepy a započítávají jen polovinou. Pokud má váš byt plochu 75 metrů čtverečních, nesmí náklady na opravy přesáhnout 7 700 korun.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu