Chtěli byste mít doma zahradu, ale nemáte na ni místo? Máme pro vás několik tipů, jak si zařídit malou zahradu

Malá zahrada nemusí být pouze přítěží, ale také náplastí na život v bytové džungli. Stačí malý kousek volného prostoru, který s pomocí našich tipů můžete snadno přeměnit v útulnou zahrádku, kde konečně naleznete hledaný klid. Základem je efektní zeleň, pěkné květináče a chytré pěstování, které si chtě nechtě musíte osvojit. Nemusíte se ovšem ničeho bát.

Zahrada na dvoře činžovního domu?

V londýnské čtvrti Chelsea se nachází mnoho sousedících měšťanských domů, v nichž není příliš prostoru na vytvoření zahrady. Majitelé dvou takových nemovitostí se ale rozhodli, že v mezeře mezi oběma domy přesto vytvoří prostor plný zeleně. Po odstranění plotu došlo k vytvoření centrálního nádvoří ve tvaru klíčové dírky. Stačilo už jen přidat několik květináčů se zelenými rostlinami, zahradní stoleček s židlí a oáza klidu uprostřed města byla hotová.

null

null

Prostor je i pro architektonické prvky

Někteří lidé si myslí, že v malé zahradě prostě není prostor pro okázalé designové prvky. Není tomu tak, protože na drobném nádvoří rodinného domu Helen Green se to podařilo. Na malém prostoru se nachází nejenom lavička a několik velice vkusných hliněných květináčů, ale také kamenný sokl s miskou. Připomíná okázalejší prvky zámeckých zahrad, kde se v těchto rezervoárech uchovávalo malé množství vody.

null

null

Zahrada na lodi není přežitkem

Ano, i na hausbótu si můžete vytvořit malou zahrádku s několika zelenými rostlinami. Loď nebo hausbót poskytují ze svých palub krásný výhled, tedy pokud je zakotvíte na vhodném místě. Nábytkový návrhář Matthew King se svou manželkou přidal na příď jejich plavidla lavičku, kde si mohou naplno vychutnávat výhledu na vodní hladinu. Ani zde nesmí chybět několik květináčů se zelenými rostlinami jako doplněk takto útulného koutku.

null

null

Zmíněné nápady jenom dokazují, že k vytvoření krásné zahrady nepotřebujete několik desítek hektarů. K vytvoření malé a útulné zahrady totiž stačí pouze několik metrů čtverečních doplněných lavičkou – a samozřejmě vkusnými květináči s krásnými květinami.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT