Čistá koupelna snadno a rychle? Stačí vám suroviny z vaší kuchyně

Koupelna patří k místům, kam jde každý člen domácnosti několikrát denně – párkrát na toaletu, večer do vany a po odpoledním cvičení třeba do sprchy. I proto by mělo jít o místo, které bude vždy a za každé situace hygienicky čisté. Vy, ale ani vaše návštěvy jistě nechcete pozorovat nánosy vodního kamene na baterii, plíseň na obkladech a nečistoty na toaletě. Naštěstí pro vás – existuje několik způsobů, jak koupelnu udržet čistou.

Uklízejte pravidelně – bude to rychlejší

I když se vám nebude chtít uklízet koupelnu několikrát týdně, věřte nám, že pár minut denně je rychlejších než hodina v sobotu dopoledne. Na vanu, sprchu, umyvadlo i toaletu se v průběhu dne usazuje spousta nečistot z vašeho těla, ale i mýdlo, mastnota. A v neposlední řadě také vodní kámen. V horším případě vás svojí návštěvou poctí také rez a plíseň. Pokud se rychlému úklidu pověnujete každý druhý den, bude to rychlovka. A nečistoty nebudou mít šanci.

Zdroj: Pixabay

Uklízet s chemií nebo přírodními prostředky?

Inu, pokud budete koupelnu čistit jen jednou za týden, bude pro vás úklid za pomoci chemie jednodušší. Pokud ale bude pravidelný, můžete si poradit i s přírodními prostředky. Vaše vana bude zářivě bílá, sprchový kout nebudou zdobit zaschlé kapky vody. Pokud se chcete snadno zbavit dlouhodobých nánosů špíny z kachliček i sanity, doporučujeme mírně abrazivní prostředky, jako je třeba tekutý písek.

Čtěte také: Začátek podzimu: Poradíme vám, jak na sušení ovoce

Vodní kámen odstraní přípravek na to určený, nebo vám postačí obyčejný ocet. Dobrých výsledků při úklidu docílíte také použitím parního čističe, s jehož pomocí uklidíte spoustu ploch bez použití jakéhokoliv přípravku navíc. U některých čisticích prostředků si dejte pozor na to, aby nebyly příliš agresivní, mohli byste poškodit některé z materiálů, které máte ve své koupelně.

Zdroj: Pixabay

Když chcete uklízet a myslet při tom ekologicky

Pokud chcete být při úklidu ekologičtější (ale i ekonomičtější – ocet je daleko levnější než drahé přípravky), můžete vyzkoušet to, co máte běžně v kuchyni. Do vašich rukou by se měl dostat určitě ocet – vodního kamene vás zbaví do pár minut, ale funguje také jako dezinfekce. Zažloutlých skvrn ve vaně se zbavíte za pomoci kartáčku, který namočíte do směsi soli a octa, dobře funguje také směs sody a peroxidu. Pokud chcete očistit obklady, můžete si dát ocet do rozprašovače, nastříkat na kachličky, rozetřít, nechat působit a opláchnout vodou.

Nepřehlédněte: Koupelna a toaleta. Je lepší je oddělit, nebo spojit?

Rez můžete odstranit za pomoci směsi vyrobené z vinného octa se solí – tuto směs nechte působit zhruba půl hodiny a odstraňte. Sůl můžete vyměnit také za jednou sodu. Rezavé skvrny očistěte za pomoci kuličky vyrobené z alobalu.

Zdroj: Pexels

Při úklidu koupelny se vyhýbejte drhnutí za pomoci drátěnky, hrubé houby a prostředků s vysoce abrazivními účinky. I když jsou toaleta s vanou či umyvadlem poměrně dost odolné, takovéto zacházení by je pravděpodobně jen poškodilo. Vanu nikdy nečistěte čpavkem, acetonem či louhem.

A poslední tipy na konec

  • PRAČKA: Pračku můžete vyčistit za pomoci čtvrt šálku jablečného octa. Ten vylijte do bubnu pračky a pusťte pračku na krátký cyklus s teplou vodou. Po ukončení nechte pračku ještě hodinu zavřenou. Poté pračku vypusťte a nechte ji vyvětrat.·        
  • SPRCHOVÁ HLAVICE: Sprchovou hlavici můžete vyčistit od vodního kamene během pár minut. Připravte si ocet, ten nalijte do plastového sáčku, vložte sprchovou hlavici, zagumičkujte a nechte hodinu ponořeno. Poté opláchněte.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu