Hledáte byt k pronájmu? Poradíme, na co si dát pozor

Vybíráte byt na internetu, ale bojíte se, že inzerátům nelze věřit? Chystáte se podepsat smlouvu o pronájmu, ale dělají vám starost podvodníci, kteří vás zbaví kauce, a ještě nebudete mít kde bydlet? A jak vlastně vypadá nájemní smlouva se všemi potřebnými náležitostmi? S tímto i s dalšími problémy vám rádi poradíme!

(Ne)bezpečný internet?

Zbystřete ve chvíli, kdy najdete inzerát nabízející výrazně nižší cenu než ostatní pronájmy ve stejné lokalitě. Pořádně si prohlédněte fotografie, zda jsou realistické a zobrazují skutečný stav nemovitosti. Popis nemovitosti by neměl mít pouze pochvalné popisy, měl by zmiňovat i negativa. Text inzerátu musí být jasný, srozumitelný a pokud možno bez gramatických chyb.

Také si dejte pozor, pokud kontaktní osoba nereaguje nebo odpovídá na konkrétní dotazy nejasně či vyhýbavě. Ověřte si vlastnictví bytové jednotky či domu v katastru nemovitostí. Na nejznámější servery, které fungují v oblasti realit se určitě můžete spolehnout!

Je možné uzavřít nájem v Čechách „na dálku“ ze zahraničí?

Možné to je, ale příliš to nedoporučujeme. O majiteli, jeho úmyslech, serióznosti a spolupráci do budoucna vždy hodně napoví osobní setkání. Nejprve samozřejmě navažte kontakt e-mailem a telefonicky, potom nemovitost též navštivte. Je opravdu vhodné a bezpečné s kontaktní osobou nebo realitní kanceláří komunikovat výhradně osobně. Rozhodně neposílejte zálohu výměnou za zaslání klíčů!

Čtěte také: Renovace domu či bytu: Poradíme vám, jaké investice se vyplatí nejvíc.

I pokud si pronajímáte byt od kamarádů nebo blízkých příbuzných, na nájemní smlouvě trvejte vždy. Chráníte se tak proti tomu, že by vás majitel (z jakýchkoli důvodů) mohl vystěhovat ze dne na den. Z hlediska práva je nájemci poskytována určitá ochrana, i když ani pronajímatelé nejsou úplně beze práv. každopádně dobrou nájemní smlouvou můžete předejít mnoha nedorozuměním.

Na co ve smlouvě nezapomenout?

Platná nájemní smlouva by měla obsahovat základní informace jako je označení a identifikace smluvních stran, přesný popis a adresa pronajímaného bytu (včetně veškerého příslušenství), informace o rozsahu jeho užívání a určení výše nájemného a úhrad za plnění v souvislosti s následným užíváním bytu. Neměla by chybět informace, zda jde o nájem na dobu určitou či neurčitou a rozhodně datum splatnosti nájmu či způsob fakturace.

Nepřehlédněte: Dětský pokojíček: Jak předejít úrazům vašich ratolestí?

Vždy je lepší nechat si vlastnictví bytu ověřit v katastru nemovitostí. Dbejte na to, zda je pronajímatel výhradním vlastníkem bytu, ve chvíli, kdy jsou zde další spoluvlastníci, situace je komplikovanější. Potřebujete souhlas i od ostatních spoluvlastníků, stačí v podobě doložení ověřené plné moci. Specifické smlouvy vždy proberte s právníkem.

Vybrání bytu, sepsání nájemní smlouvy a jeho užívání dle sjednaných podmínek pro vás nemusí být strašákem. Stačí si dát pozor a pro jistotu všechny informace ověřit.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu