Jak na rekonstrukci bytu s omezeným rozpočtem?

Každý, kdo si zařizuje své vlastní bydlení, chce bydlet v hezkém. Obzvlášť v současnosti, kdy doma trávíme více času než kdy jindy. Bohužel – ačkoliv většina z nás touží po krásném bydlení, velmi často jsou hlavní překážkou v rekonstrukci či menší renovaci finance. Nebo tedy – jejich nedostatek. Naštěstí pro vás jsme připravili článek s tipy, jak udělat rekonstrukci bytu v případě, že máte omezený rozpočet.

Úvěr nebo snížený rozpočet?

Pokud je rekonstrukce něčím, nad čím uvažujete delší dobu a chcete ji provést důkladně, je pro vás nejlepší možnou volbou počkat, až našetříte dostatek financí. Nebo si můžete sjednat úvěr. Jednou z variant je překlenovací úvěr na rekonstrukci, kde si můžete půjčit až milion korun, výši splátek si pak můžete v průběhu upravovat. K tomu je třeba přiložit fotky před a po rekonstrukci.

Čtěte také: Ovoce a zelenina, které byste neměli dávat do ledničky

Zdroj: Freepik

Rekonstrukci však můžete provést i s omezeným rozpočtem. To pro vás ale bude znamenat, že budete muset slevit z některých svých požadavků. Budete si muset promyslet, co opravdu potřebuje renovovat – a co ještě počká. Snažte se investovat do nadčasového vybavení, které vám vydrží.

Jak můžete ušetřit při rekonstrukci?

Na plánu

U žádné rekonstrukce by neměl chybět plán, který je o to důležitější v případě, kdy chcete měnit i dispozice bytu. Možná si říkáte, že si takový plán zvládnete udělat sami. Ano, profesionála budete muset zaplatit – jde však o člověka, který se vyzná, takže vám poradí, kde a jak můžete ušetřit. Pokud uděláte plán vy (a špatně), je možné, že budou opravy daleko dražší, než kdyby na vše dohlížel profesionál.

Na práci

Jsou úkony, kde je třeba, aby se do nich pustil profesionál (například rozvody elektřiny). Pokud ale máte mezi svými přáteli někoho, kdo například umí položit obklady, nebo to umíte i vy sami, klidně se do toho pusťte. Sami pak zvládnete zlikvidovat staré vybavení bytu, odstranit staré podlahy. Tímto způsobem ušetříte i několik tisíc.

Nepřehlédněte: Mravenci v domácnosti? Máme pro vás tipy, jak se jich zbavit

Zdroj: Pexels

Na materiálech

Kupujte kvalitní a nadčasové materiály, které vydrží. Vyhněte se materiálům, které budou moderní jen dva roky a později budou spíš pro ostudu. Ideální jsou tlumené a přírodní odstíny, vše by mělo být kvalitní a praktické. Ušetřit můžete nákupem ve slevách – množstevních nebo sezónních.

Na rozvodech

Pokud budete dělat větší rekonstrukci, počítejte s výměnou rozvodů – a to zejména ve chvíli, kdy rekonstruujete starší dům či byt. Vyhnete se tak tomu, že budete muset později rozkopat nedávno zrekonstruovaný byt či dům, protože jste na to zapomněli.

Na podlaze

Zde vybírejte nejen podle ceny, ale i podle kvality. Pokud se vám líbí dekor dřeva, můžete ušetřit tím, že si pořídíte plovoucí podlahu se stejným dekorem. Věděli jste o tom, že i linoleum je v současnosti mnohem kvalitnější, než tomu bylo před lety? Stejně jako ostatní věci, i podlahu kupujte ve slevách.

Na dveřích

Pokud se chcete zbavit kovových zárubní po vaší babičce, nemusíte bourat, můžete je obložit – ušetříte čas i peníze. Spolu s obnovou zárubní je čas i na výměnu dveří – ty nemusejí stát celou vaši výplatu. Vybírejte jednoduché a nadčasové varianty.

Na nábytku

U nábytku můžete ušetřit nejvíc. Kromě klasických obchodů s nábytkem se podívejte i na internetu, v bazarech a výprodejích. Uvidíte, že není zas tak těžké narazit na hezký kousek za příjemnou cenu. Nemluvě o faktu, že i nábytek by měl být nadčasový.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu