Mravenci v domácnosti? Máme pro vás tipy, jak se jich zbavit

Máte plnou kuchyň mravenců? Nebo je nacházíte v obývacím pokoji či spíži? Je několik bezpečných způsobů, jak se můžete mravenců v domácnosti zbavit. Víte, jaké rady to jsou? Poradíme vám, co můžete pro jejich odstranění dělat. Uvidíte, že je to snadné.

Mravenci se k nám mohou dostat ve dvou vlnách. V době, kdy všechno kvete a pučí, vylézají ze svých mravenišť mravenci hnědí a černí, kteří se shlukují například na fasádách domů, dále pak podél oken, pod parapetem apod. Na podzim se zase setkáváme s faraony a červenými mravenci.

Proč nás vlastně mravenci obtěžují, když jde o užitečné tvory?

Jak již bylo řečeno, mravenci jsou pro lidi obtěžující. Ovšem v přírodě mají svou určenou roli. Mravenci plní funkci sanitáře, takže bychom je měli z principu chránit. Jenže spolužití s mravenci je těžké, že? A když jich je navíc mnoho a dostanou se vám do bytu či domu, je to nepříjemné a velmi nehygienické. Zbavit se jich je pak také na první pohled velkým problémem.

Čtěte také: Televize jako centrum domácnosti. Jak a kam ji nejlépe umístit?

Zdroj: Pexels

Nejtěžší vyhubit je faraony. Tito totiž asi 2 mm velcí žlutí, někdy i červeno-hnědí, tvorečkové milují teplo našeho obydlí a když zachytí pach jakéhokoliv zbytku jídla nebo cukru, máme jich plnou domácnost. Tito mravenci přenášejí choroby a kontaminují naše potraviny.

Jak se můžete zbavit mravenců?

Způsobů, jak se můžete zbavit mravenců, je hned několik:

  • Nejprve musíte zjistit, odkud se vám mravenci dostávají do domácnosti.  Pokuste se utěsnit veškeré otvory, kudy by mohly dovnitř vašeho domu.
  • Vyrobte si domácí jed na mravence, určitě existují i chemické postřiky, ale proč zbytečně utrácet peníze, když se to může zkusit šetrněji.
  • Klidně stačí i obyčejná oboustranná lepicí páska. Ohraničte si s ní místo, které chcete před mravenci chránit a nalepte ji. Nevýhoda této metody je, že se těžko aplikuje na příliš velkou plochu.
  • Málokdo ví, že mravenci nemají rádi různé vůně, takže třeba stačí dané místo posypat skořicí či hřebíčkem, anýzem, kajenským pepřem nebo chilli papričkama. Nejlepší je koření v prášku. Někdy je dobré koření vylepšit smícháním třeba s moukou.
  • Výborným pomocníkem je také křída. Někdy stačí nakreslit pouze čáru okolo místa, které chcete chránit, ale existuje možnost rozdrtit křídu na prášek. Tohle bývá někdy efektivnější.
Zdroj: Pexels
  • Další možností je použití citrusových plodů. Nevýhodou tohoto způsobu ovšem bývá, že když pomeranč nebo citron necháte dlouho stát na místě, začnou okolo něj létat malé kvasné mušky. Někdy ale naopak velmi pomáhá udělat si tzv. pyré z citrusu. To se dělá tak, že ze slupky a vody umixujete pastu, kterou kladete na dané místo, kterým se hmyz dostává do prostoru.
  • Pomáhá také sůl. Posypte práh dveří nebo parapet trochou soli a uvidíte, zda budete mít na delší dobu pokoj od protivného hmyzu.
  • Práškový mastek slouží jako repelent proti mravencům.
  • Mravenci také nesnášejí vůni octa. Nevýhodou této metody jsou opět kvasné mušky.
  • Arašídové máslo. Stačí smíchat přibližně 30 ml arašídového másla se 2 PL medu (30 ml) a 1/2 ČL (2,5 g) boraxu. Umístěte tuhle směs na malý kousek lepenky nebo kousek kartonu a dejte na místo. Mravenci si tuhle pochoutku odnesou do mraveniště, a tím zabijí i další mravence.
Zdroj: Pexels
  • Mravenci také nemají rádi mátu. Pokud máte hmoždíř na bylinky, dejte do ní silice máty a smíchejte ji s trochou vody a naneste na místo, odkud se dostávají mravenci do vaší domácnosti. Nebo stačí, když si koupíte někde v obchodě mátové aroma, třeba do aromalamp, a nakapete do 2 dcl vody přibližně 2 kapky mátového aroma a nanesete vždy pár kapek na dané místo. Doporučuji aplikovat 2 x denně.
  • Další osvědčený prostředek je droždí s medem smíchané v pastu. Pokud víte, kde mají mravenci své mraveniště, je nejlepší dát tuhle pastu někde poblíž.
  • Ti, co milují kávu, mají také vystaráno. Stačí totiž kávová sedlina. Narozdíl od lidí, mravencům káva nechutná. Kávovou sedlinu neboli grunt nechejte usušit a nabídněte ji mravencům.

Existují ovšem i komerční chemické přípravky které můžete použít k vyhubení škůdců. Ty najdete rovnou v obchodech. Patří mezi ně třeba i kyselina boritá. Tahle je ovšem nevhodná, pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka. 

Nepřehlédněte: Prodlužte život květinám ve váze. Poradíme vám, jak na to

Prevence před mravenci

Nejdůležitější a nejzákladnější radou, je nelákat mravence dovnitř. Nejčastěji v letních měsících, kdy větráme, je důležité nic, co by lákalo mravence (jako je třeba cukr nebo ovoce, sladké koláče), nenechávat volně ležet na lince nebo na okně. Vždy je potřeba minimálně potraviny zakrýt něčím nebo dát do sáčku, aby se předešlo nečekané návštěvě nezvaných hostů. Samozřejmě nejúčinnějším řešením je dát potraviny do uzavíratelných dóz.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
zavřít reklamu