Jak obnovit zašlé bílé spáry v koupelně?

Každý z nás by chtěl mít v koupelně zářivě bílé spáry. Bohužel – i když pravidelně uklízíte, bílé spáry, které se nacházejí mezi dlaždičkami, pomalu a jistě šednou. Nezáleží na tom, jak často je drhnete a jaké prostředky k tomu používáte. Změně barvy se stejně nevyhnete. My však víme, jak můžete spáry v koupelně obnovit.

Nikdo nechce trávit hodiny čištění spár v koupelně – navíc když jde o zdlouhavou a náročnou práci, která s sebou často přináší minimální výsledky. V takovém případě si musíte umět práci zjednodušit – ale přesto ji udělat efektivně. Máme pro vás způsob, jak spáry vyčistíte jednoduše.

Čtěte také: 4 nejčastější chyby, které lidé dělají při nákupu sedačky

Každá koupelna je pravidelně vystavována velkému provozu. Jeden člen se střídá s druhým u umyvadla, to samé platí o sprchování či koupání ve vaně v průběhu večera. Není divu, že chcete, aby byla vaše koupelna dokonale čistá – jen se vám ji nedaří v dokonalém stavu udržet. Naštěstí existuje několik způsobů, jak můžete koupelnové spáry mezi dlaždicemi vyčistit. A jisté váš potěší, že to jde i bez chemie, navíc se surovinami, které máte běžně doma.

Úklid s octem

Budete potřebovat:

  • Čtvrt hrnku octa
  • Půl hrnku jedlé sody
  • Šťávu ze 4 citronů
  • Teplou vodu

Postup:

  • Všechny zmíněné suroviny smíchejte. Poté směs použijte na čištění spárů. Ideálně použijte kartáč nebo starý zubní kartáček.
Zdroj: pexels.com

Jedlá soda a bělidlo

Budete potřebovat:

  • Čtvrt hrnku bělidla
  • Tři čtvrtě hrnku jedlé sody

Postup:

  • Jedlou sodu nasypte do bělidla a vytvořte hustou kaši. Tuto směs naneste na spáry a vyčistěte za pomoci starého zubního kartáčku. Nechte působit deset minut, poté otřete hadříkem a opláchněte teplou vodou.

Když je na vině plíseň

V každé koupelně je neustálé vlhko – a to svědčí plísním. Obzvlášť, pokud není vaše koupelna dostatečně odvětrávaná. Plíseň nepoškozuje jen spáry, ale také vaše zdraví. Roztok k odstranění plísní ze spár můžete připravit z jednoho dílu bělícího prostředku na prádlo a šesti dílů vody. Při práci používejte rukavice, případně ochranné brýle, aby se vám bělidlo nedostalo do očí. Přípravek naneste na spáry, nechte působit – poté opláchněte teplou vodou.

Nepřehlédněte: Připravte se na zahradničení. Poradíme vám, jak na to

A když nic nepomáhá?

Pokud se vám nedaří spáry v koupelně vyčistit ekologickými, ale ani chemickými prostředky, můžete spáry vždy přespárovat. Sice vás to bude stát poměrně dost práce a času, avšak výsledek bude stát za to. Jako první odstraňte staré spáry (použijte nástroj k tomu určený), k čištění spár postupujte odshora. Pozor, abyste nepoškodili dlaždice. Nakonec použijte malý štěteček s tuhými štětinami a odstraňte všechny uvolněné zbytky staré spárovací hmoty. Potom naneste novou.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu