Jak opticky zvětšit místnost?

Potřebujete zvětšit svůj byt? Pokud místnosti nejdou přestavět, pořád je tu možnost alespoň optického zvětšení. Prozradíme vám, jak vhodně umístit nábytek i doplňky, anebo jaké barvy zvolit, aby vaše domácnost vypadala co nejprostorněji. Oklamat lidské oko totiž v souvislosti s bydlením není vůbec obtížné.

Zaměřte se na světlé barvy a kontrasty

Existují takové odstíny barev, které ve vaší mysli evokují pocit většího prostoru, jaké to jsou? Rozhlédnout byste se měli po světlých odstínech, jako je tradiční bílá nebo světle modrá a zelená. Právě tyto odstíny místnost nejen opticky zvětší, ještě k tomu ji příjemně projasní. Váš byt tak najednou bude působit otevřeně, vzdušně a jasně. 

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Kombinace zelené a růžové barvy, jeden z oblíbených trendů interiérového designu současnosti

Oproti tomu tmavé odstíny mají tendenci světlo pohlcovat, a tak místnosti vypadají ještě menší, než ve skutečnosti jsou. Kontrasty máme na mysli další rafinovaný trik, který spočívá v kombinaci barev. Obložení a lišty natřete ještě světlejší barvou než stěny, ty díky tomu budou vypadat, že jsou od sebe o něco dále, než jak je tomu ve skutečnosti.

Nebojte se využít zrcadla

Zrcadlový efekt je pro optické zvětšení místnosti nutností. Stejně jako vhodným zvolením barev, tak i adekvátním rozmístěním zrcadel docílíte toho, že bude vaše domácnost působit větším, otevřenějším dojmem. Zrcadla totiž odrážejí světlo, jak to umělé, tak i přirozené sluneční, a projasňují tak místnost dokonce i během noci. 

Jednou z lokalit, kam se zrcadlo doporučuje umístit, je poblíž okna. Ještě navíc se v něm bude krásně odrážet venkovní prostor, což je naprosto ideální, máte-li výhled například na nějakou zeleň. Zrcadla však nemusíte mít umístěna pouze na stěnách, pořiďte si například jídelní nebo konferenční stolek se zrcadlovou deskou. Někteří dokonce volí tak nevšední umístění, jako je zabudování do podlahy.

Zdroj: Pexels

Vhodně přizpůsobte volbu i rozmístění nábytku

Klíčovým tajemstvím, jak zvětšit svůj byt, a tentokrát nejen opticky, je multifunkční nábytek. Nejtypičtějším zástupcem je rozkládací pohovka, kterou využijete jak pro chvíle strávené sledováním svého oblíbeného televizního pořadu, tak následně i pro pohodový spánek. Navíc se velmi často stává, že takto uzpůsobené sedačky zároveň disponují úložným prostorem. 

Nepřehlédněte: Kočky jsou žárlivé, někdy až příliš. Jak je to odnaučit?

Jeden gauč vám tak poslouží zároveň jako postel i skříň, do níž můžete uložit například ložní prádlo. Stejně tak se vyplatí pořízení rozkládacího jídelního stolu. V momentě, kdy se v domácnosti nacházíte jenom ve dvou, nemusíte využívat jeho plnou kapacitu, s tou zabodujete až na rodinných či přátelských sešlostech. Nevybírejte příliš robustní a vysoký nábytek, ten by zbytečně stínil požadovanému světlu.

Zdroj: Unsplash

Co dalšího přispěje ke zvětšení místnosti?

Abyste opravdu maximalizovali otevřený prostor, velké kusy nábytku umístěte ke stěnám. Mimo jiné tím nebudete blokovat cestu a místnost nebude vypadat stísněně. Stejně tak, jako prostor prosvítí světlo, se o to postarají i květiny, proto si alespoň nějaké nezapomeňte pořídit. 

Zároveň touto zanedbatelnou investicí přispějete ke zlepšení kvality vzduchu. Doma by vám měl vládnout minimalismus, proto se vyvarujte velkému množství doplňků nebo fotografií na zdech. V neposlední řadě svoji domácnost udržujte čistou a uspořádanou, protože bez toho by to zkrátka nešlo. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu