Jak postavit svépomocí houpačku pro děti

Houpačka vždy patřila k nejoblíbenějším částem zahrady každého z nás. A ani dnešní děti nejsou výjimkou. Tak proč svým dětem neudělat radost a nějakou pěknou houpačku jim nepostavit svépomocí?

Ke stavbě houpačky budeme potřebovat

  • Matice o velikosti M12
  • Karabiny
  • Podložky
  • Lano
  • Šrouby s okem
  • Tvrdé dřevo

Trámy na sloupy budou mít rozměry 7 cm na 7 cm, příčné trámy 15 cm na 2,2 cm, vrchní břevno 14 cm na 7 cm, rozměry sedačky u houpačky budou 45 cm na 25 cm na 22 cm. Tato houpačka bude mít 270 cm na výšku, šířku i hloubku. Celková délka sloupů bude 310 cm, 40 cm bude zapuštěných v zemi.

Jak postavit houpačku pro děti

Ze všeho nejdříve si sestavíme sloupy, které by měly mít zmíněných 310 cm (ve výsledku budou o 40 cm kratší, protože budou zapuštěny do země) a svírat úhel 60°. Sestavíme si levé sloupy a pravé sloupy. Tato dvě „véčka“ budou základnou naší houpačky. Šířka houpačky bude také 310 cm. K sestavení sloupů před upevněním vrchního břevna je třeba vytvořit vzpěru se stejným průřezem jako u břevna. Díky tomu dokonale zapadne mezi vrcholy sloupků. To uděláme tak, že vrchní konce sloupů seřízneme v úhlu 60°. Mezi sloupy umístíme rozpěry, a horní příčný trám usadíme na místo. Po umístění horního příčného trámu jej ořízneme na potřebný tvar, aby se po odstranění rozpěry mohlo opřít vrchní břevno. Příčné trámy upevňujeme maticemi a podložkami.

Mezi sloupy vložíme dolní příčný trám s rozměry 2,2 cm a 15 cm, díky tomu nedojde k ohýbání houpačky. Dolní příčný trám bude sloužit k uchycení šikmé podpěry, o kterou opřeme vrchní břevno.  Na obou stranách sloupů připevníme také stabilizační prkna, která zvýší stabilitu houpačky.

Chcete chovat slepice? Řekneme vám, jak na to.

Sloupy od houpačky zapustíme do země. Vykopáme jámu o hloubce 40 cm a ukotvíme za pomoci betonu. Zkontrolujeme, zda základna houpačky stojí rovně. Do vrchního břevna poté vyvrtáme čtyři otvory a namontujeme do nich nosné šrouby s oky tak, aby byly od středu břevna rozmístěné s 50cm rozestupy.

Sedačku u houpačky vyrobíme ze dvou prken, která spojíme kousky dřeva v bočních krajích. Poté do sedačky vyvrtáme otvory a uchytíme je na lano. Houpačku pak zkompletujeme dohromady.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu