Jak vybrat přikrývku vhodnou na léto

Možná znáte ten pocit – jsou horké letní dny, je vám vedro, nevíte, jak si lehnout, pod peřinou je vám horko, bez ní zase zima nebo prostě jen neumíte usínat bez přikrytí. Pokud je právě tohle váš případ, velmi pravděpodobně máte nevhodně zvolenou přikrývku na léto. Pojďme se podívat na to, podle čeho vybírat přikrývku na léto a na co si dát pozor.

Osobní preference aneb kdo bude pod přikrývkou na léto spát

Snad nejdůležitější je zvážit kdo bude pod peřinou spát a co od ní očekává. Děti do tří let, které spí v dětské postýlce potřebují jinou přikrývku než dospělý člověk. Možná preferujete spát pod jednou přikrývkou s partnerem nebo partnerkou, od toho se bude odvíjet velikost vhodné deky.

Každý člověk je individuální, každý má jiné potřeby, někdo je teplokrevný, někdo spíše zimomřivý. Zvažte, do které skupiny patříte a podle toho vybírejte přikrývku na léto, která bude odpovídat vašim požadavkům a potřebám.

Také určení přikrývek se liší. Na léto je vhodná lehká letní deka, případně třísezónní přikrývka z umělých materiálů, která se ale více hodí pro lidi, kterým v noci bývá chladno a vyžadují vyšší tepelný komfort. Zpravidla také platí, že ženy potřebují větší teplo než muži, proto by přikrývka pro ženu měla být teplejší.

Čtěte také: Kam umístit sedačku v obývacím pokoji

Zvažte také jaká je obvyklá teplota v místnosti, ve které spíte. Staré kamenné domy mají mnohem nižší teplotu než například byt v sedmém patře pod střechou. V chladnější místnosti oceníte právě třísezónní nebo teplejší letní přikrývku, v teplém bytě bude stačit lehká deka.

Zdroj: Pexels

Dalším kritériem výběru mohou být vaše zdravotní omezení. Pokud se v noci často potíte, vybírejte takový materiál, který bude možné prát pravidelně v pračce bez toho, aby ztrácel na kvalitě. V případě, že trpíte exémem nebo alergiemi, zvažte pořízení přikrývky z hypoalergenního materiálu, která vám pomůže eliminovat případné kožní a dýchací problémy.

Při koupi přikrývky myslete také na pohodlí. Někteří lidé vyžadují jemné a měkké materiály, do kterých se mohou pohodlně zachumlat, jiní preferují spíše lehké a tenké deky, které na sobě téměř necítí.

Materiál přikrývky a cena

Výběr materiálu, ze kterého je přikrývka vyrobená je spíše otázkou osobních preferencí, potřeb a vkusu. Zpravidla se materiály dělí na dva druhy – přírodní materiál a umělá náplň.

Pro vyplnění přírodních přikrývek se používá peří nebo prachové peří, které je prodyšné, drží stabilní teplotu a přizpůsobí se tvaru těla člověka. Dalšími možnostmi přírodní výplně je například vlna, bavlna nebo hedvábí. Hedvábí je antibakteriální a vzdušené a omezuje pocení během noci. Naopak vlna se používá k výrobě celých přikrývek, nejen k výrobě výplně.

Zdroj: Unsplash

Umělá vlákna bývají většinou polyesterová a jejich hlavní výhodou je nižší pořizovací cena. Přikrývky z umělého materiálu jsou většinou větší a těžší než z materiálů přírodních, protože mají horší termoizolační vlastnosti.

Velikost přikrývky na léto

Přikrývky se prodávají v mnoha různých velikostech. Obecně platí, že by deka měla být minimálně o třicet centimetrů delší, než je člověk, který ji bude používat. Šířka poté bude individuální a odvíjí se od toho, zda bude deku používat jeden nebo dva lidé.

Nepřehlédněte: Jaké jsou nejčastější příčiny domácích požárů a jak jim účinně a snadno předcházet?

Při výběru velikosti dbejte na to, v jakých rozměrech se běžně prodává povlečení. Pokud jste menšího nebo naopak vysokého vzrůstu, je možné koupit přikrývku na míru, v takovém případě ale počítejte s tím, že si běžně dostupné povlečení budete muset upravit nebo nechat ušít dle požadovaných rozměrů.

Jak se zchladit, pokud je vám v noci příliš teplo

Pokud přijdou horké letní noci a je vám příliš velké teplo, můžete využít následující tipy:

· Před spaním si dejte studenou sprchu

· Nachystejte si studený kapesník nebo kapesník s pár kostkami ledu k posteli. Díky tomu si můžete zchladit obličej nebo ruce a bude se vám lépe usínat.

· K posteli si dejte ventilátor, pod který můžete položit misku plnou kostek ledu. Dbejte na to, aby vzduch nefoukal přímo na vás, v takovém případě hrozí nachlazení.

· Na noc si můžete vzít volné ponožky namočené ve studené vodě, které pomohou ochladit organismus

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu