Jak zařídit dětský pokoj tak, aby se v něm dítě kvalitně vyspalo

Dětský pokoj musí plnit hned několik funkcí. Jde o místo, kde se děti učí novým věcem, rozvíjí svou kreativitu. Ale také o místo, kde by si měli v klidu odpočinout a načerpat síly do nového dne. Abyste svým dětem zajistili co nejkvalitnější spánek, měli byste jim pořídit vhodnou postel. Víte ale, kam s ní?

Při zařizování myslete dopředu

Potřeby dětí se mění v závislosti na jejich věku. A to poměrně rychlým tempem. I proto při zařizování zkoušejte myslet dopředu, ušetříte si spoustu starostí. V každém dětském pokoji by mělo být hned několik funkčních zón. Neměl by v něm chybět hrací koutek, který ocení jak menší, tak i větší děti. Dále byste pak měli myslet na prostor, kam časem umístíte stůl – pro vašeho školáka. No a potom ještě musíme myslet na nejdůležitější část pokoje – a to na tu určenou ke spánku.

Čtěte také: Rekonstrukce proměnila starý statek v bydlení snů

Jak vymalovat dětský pokoj

Možná se vám líbí designové pokoje s bílou výmalbou a šedým nábytkem, kde můžeme za jediné dekorace považovat ty v mentolové barvě. Ano, takový dětský pokoj vypadá opravdu hezky. Děti jako takové ale ocení spíš barvy, hodně barev. A už dávno neplatí ani to, že růžová půjde do pokojíčku holčiček a modrá ke klukům. Vybírejte takové barvy, které jsou veselé a příjemné. Můžete jich kombinovat klidně i více, nikdy ale ne více než tři.

Dětský pokoj ideální pro studenta. Zdroj: pixabay.com

Teplejší tóny vašich dětem dodají energii, ty chladnější je budou uklidňovat. Jediná barva, se kterou byste se měli mít na pozoru, je červená – ta může v dětech probuzovat neklid a agresivitu. Pokud bude pokoj jako takový zařízený velmi jednoduše, můžete mu dodávat na osobitosti nejrůznějšími dekoracemi. Tímto způsobem se pokoj jen tak neokouká, navíc jej využijí jak menší, tak i starší děti.

Dětský pokoj a umístění postele

Na kvalitě dětského spánku se nepodílí jen kvalita postele a matrace, ale také umístění postele jako takové. Za zcela ideální se považuje postel umístit ke stěně, na které nejsou ani okna, ani dveře. Postel pak nikdy neumisťujte do průvanu – nechcete mít nemocné dítě přes celou zimu. Myslete na to, aby se postel v dětském pokoji nenacházela u ostrých hran – takové otevřené okno u postele by mohlo způsobit nejeden úraz hlavy. To samé platí o policích nad postelí – nějakou malou ano, ale těžké police dejte raději jinam. Dětský pokoj musí být funkční, ale i bezpečný.

Dětský pokoj v růžové barvě. Zdroj: pixabay.com

Nepřehlédněte: Jak zařídit dětský pokoj, pokud máte doma alergika?

Pracujte s rostoucím nábytkem – ušetříte

Chcete se vyhnout neustálému nakupování nových postelí? V tom případě pořiďte svému dítěti rostoucí nábytek. Tento typ postele můžete upravovat podle rostoucího věku svého potomka. Většinou si lze pohrát jak s velikostí postele, tak i s výškou roštu. Jindy můžete koupit komodu s předmontovaným přebalovacím pultem, který lze odstranit a komodu používat až do dospělosti dítěte. Fantazii se meze nekladou. Jediné, co budete muset v případě rostoucí postele hlídat, je matrace. Někdy budete muset kupovat novou matraci, jindy se matrace skládají z několika částí, které se doplňují současně při proměně postele.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu