Jak zařídit kuchyň, aby se vám v ní dobře fungovalo?

Kuchyň patří hned po ložnici k místům, kde trávíme nejvíce času. Věděli jste o tom, že jde o jednu z nejvíce využívaných místnosti v bytě? Pokud se tedy nestravujete výhradně v restauracích. I proto byste si měli dát při zařizování své kuchyně opravdu záležet na tom, aby se vám v ní dobře pracovalo. A to nejen teď, ale i v budoucnu.

V jakých barvách bude vaše kuchyň zařízená?

Barvy – právě ty hrají velkou roli v tom, jak se budeme ve svém interiéru cítit. I proto nikdy nepodceňujte jejich výběr, a to dokonce ani v kuchyni, kde je spousta jinak důležitých věcí. Podle toho, jaké barvy do své kuchyně zvolíte, rozhodnete o tom, jak se budete ve své kuchyni cítit vy, ale i vaše návštěva.

Čtěte také: Jak na sklizeň bylinek v průběhu léta?

Svoji kuchyň můžete vymalovat neutrálními barvami, ty výraznější tam můžete vnést ve formě doplňků, které celý prostor rozzáří. Mezi trendy v kuchyních, co se současnosti týče, patří zejména šedá a bílá barva. Velmi oblíbené jsou kuchyně ve světlých a přírodních tónech.  Narozdíl od lesklých povrchů jsou stále oblíbenější matné povrchy. Pokud si zařídíte kuchyň velmi jednoduše a vše doplníte nevýraznými černými, bílými či nerezovými spotřebiči, snažte se barevně zapůsobit alespoň ve formě výmalby.

Zdroj: Pixabay

Nezapomínejte na dostatek spotřebičů

Spotřebiče nám dokážou značně usnadnit život – i proto je třeba hledat takové, které budou nejen funkční, ale také budou mít dlouhou životnost. Tyto spotřebiče by se pak svým designem měly hodit i ke zbytku kuchyně. Mezi oblíbené kuchyňské spotřebiče patří ty, které jsou vyrobené z nerezové oceli, která je vzhledově neutrální. U menších spotřebičů však vybírejte klidně z kousků, které budou výraznější.

U spotřebičů z nerezové oceli hledejte ty, které mají speciální úpravu proti otiskům prstů, jejich údržba bude jednodušší. Nerezová ocel v kuchyni se celkově dobře čistí za pomoci octa, kterým můžete ve své kuchyni vyčistit téměř vše. Co se týče sporáku, mezi oblíbené patří v současnosti zejména indukce, která spotřebovává méně energií. Vařit však můžete i na sklokeramické desce, případně na plynu. Záleží na vás a vašich preferencích.

Zdroj: Pexels

Z čeho bude vyrobena pracovní deska?

Ještě stále se můžete v kuchyních setkávat nejčastěji s laminátovými kuchyňskými deskami, které můžete sehnat v nejrůznějších barvách a dekorech. Tyto desky navíc seženete za velmi příjemné ceny. V současnosti však roste také popularita umělých kamenných desek, které mají vysokou odolnost proti poškození, jejich cena je však vyšší. Dražší klasikou, která vás však potěší dlouhou životností, jsou pracovní kuchyňské desky z masivu, které udělají váš domov velmi útulným během několika málo minut.

Nepřehlédněte: Skvrny na dřevě, otisky na nerezu či žvýkačka ve vlasech. Co vám pomůže? Majonéza!

Jaké obklady jsou pro vás nejvhodnější?

Vybírat si můžete z široké nabídky obkladů – můžete si vybírat klasické dlaždičky, ale také mozaiku či obklady bez spár. Pokud máte rádi minimalismus, oceníte obklad ze skla či z desky úplně stejné jako je vaše pracovní deska. Pokud chcete experimentovat, můžete zvolit výraznější obklady – ať už si vyberete orientální vzory nebo výrazné barvy, vaše kuchyň bude vystihovat to, kým jste.

Zdroj: Pixabay

A jak vyřešit kuchyň dispozičně?

V případě, že máte tu možnost, začleňte do své kuchyně také ostrůvek. Nejen, že budete mít více úložných a pracovních prostor, ale také můžete ostrůvek použít jako bar, u něhož můžete posedět se svými blízkými. Při vaření tak neztratíte kontakt s ostatními, kteří jsou vámi doma. Místo klasických polic využijte možnost hlubokých zásuvek, které jsou mnohem praktičtější.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu