Koupelna – jak na její zařízení?

Je prakticky jedno, zda je vaše koupelna umístěna samostatně nebo dohromady s WC, stejně tak jestli máte sprchový kout nebo vanu – stále se jedná o malinký prostor, kam je potřeba uložit spoustu věcí.

V případě, že je v domácnosti více žen, je koupelna neřešitelný problém.

Dobře navržená koupelna je takový malý zázrak. Měla by totiž být splněna základní hlediska: estetické – protože v pěkném prostředí se přeci lépe relaxuje, snadná údržba – tedy minimalistické vybavení a bezpečnost. I pokud nemáte malé děti, uklouznutí hrozí v koupelně vždy a každému. Neměly by tu tedy být žádné nezaoblené rohy a nic ostrého by nemělo nikde vyčnívat.

Jak ale dostat na pár metrů čtverečních umyvadlo, pračku, sprchový kout nebo vanu, případně též sušičku? A dále zásadní a nezbytné úložné prostory? To vám nikde v prodejně neporadí. A zaplatit si designový návrh, který bude navíc plný ukrutně drahého, byť zrovna vrcholně módního vybavení, na to každý peníze nemá.

Zkusíme vám poradit místo „koupelnového architekta“, třeba se vám zrovna naše rady budou hodit.

  • Do malé místnosti se určitě hodí kvalitní skříňka s integrovaným umyvadlem. Musí ale přesně „dosednout“, aby nedocházelo k zatékání nebo hromadění vody v nepřístupných místech. Raději si na instalaci zapuštěného umyvadla pozvěte odborníka.

  • Jestliže je vaše koupelna příliš úzká, zvolte umyvadlo s menší hloubkou, ale širší, abyste se k němu v ranním návalu vešli alespoň dva.

  • Nemá-li vaše koupelna okno a tedy dostatek přirozeného denního osvětlení, vybírejte raději světlé barvy obkladu i samotného zařízení. Ty pomohou prostor opticky zvětšit. K tomu též přispěje umístění velkého zrcadla nebo zrcadel, nejen nad umyvadlem.

  • Trendem posledních let je i u koupelen minimalistické zařízení – nábytek s rovnými liniemi, který je navíc praktický na údržbu.

  • Potřebujete-li skříňku umístit na kraj nebo tam, kde se kolem ní často prochází, zvolte raději sestavu s oblými hranami. Nebo zrovna rohovou variantu úložné či zrcadlové skříňky.

  • Optimální jsou skříňky závěsné, musí je však dovolovat technický stav koupelny, překážkou může být malá únosnost sádrokartonových příček, které skříňku rozhodně neudrží.

  • Kupujte kvalitní nábytek, ten se totiž testuje na dlouhodobé používání ve vlhkém prostředí, a tak máte jistotu, že vám vydrží.

Stejně jako u jiného nábytku či zařízení ostatních místností, má koupelna své vlastní požadavky na použité materiály, osvětlení či doplňky. Při rychlosti současného vývoje nových materiálů vám, bohužel, nemůžeme zaručit, že se svou koupelnou budete spokojeni věčně, ale svůj účel určitě bude plnit velmi, velmi dlouho.

Pokusili jsme se vám přiblížit trendy při zařizování koupelen, které pocházejí od skutečných profesionálů, a to nejen v oblasti sanitární techniky. Pokud nějaký náš tip zrealizujete v praxi, věříme, že budete spokojeni.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT