Krbová kamna jsou nejenom skvělou dekorací, ale hlavně zdrojem měkkého a útulného tepla.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín BydlímeChytře.cz na hlavní stránku Seznam.cz
krbová kamna (zdroj foto: fingerhut.com)

V současné době přibývá lidí, kteří si pořizují krbová kamna nikoli především kvůli jejich vzhledu a atmosféře, kterou interiéru dodávají, ale využívají je jako topný systém pro celý dům. Co je na krbových kamnech zajímavého?


Krby krásné i praktické

Využití krbových kamen k vytápění celého domu můžeme přirovnat k topnému systému s kotlem na tuhá paliva. Není to sice přesné, ale krbová kamna lze využít k vytápění celého domu i k ohřevu užitkové vody podobně jako jiné kombinace topidel a radiátorů s uzavřeným okruhem. A je jedno, zda použijete kamna na dřevo, brikety nebo pelety.

Na trhu se nabídka typů krbových kamen hodně rozšiřuje a reaguje na zvýšený zájem zákazníků. Výrobci jednotlivé typy zdokonalují do té míry, že u některých modelů je účinnost spalování i přes 80 %, čímž se dosahuje velmi úsporného provozu. Kombinace kamen, výměníků, radiátorů, akumulačních nádrží nebo jiných zásobníků na teplou vodu a dalšího příslušenství pro bezpečnost a komfort dělají z topidla s výměníkem velmi atraktivní systém vytápění.

Voda a vzduch

Pokud uvažujete o popisovaném způsobu řešení vytápění, doporučujeme jej už od počátku řešit s vybraným dodavatelem. A to na základě vašich požadavků na velikost vytápěné plochy, finančního rozpočtu a dalších parametrů. Vybírat můžete dle typu paliva, kromě dřeva přicházejí v úvahu brikety či kombinace dřeva a uhlí, ale z řady důvodů jsou nejvíce praktická krbová kamna na pelety.

Konstrukce krbových kamen

Pokud krbový systém vytápění neznáte, jde vždy o na pohled standardní krbová kamna, která nevyžadují pevné spojení s konstrukcí domu. Je ale nutné pomocí krbové roury odpovídajícího průměru připojit je ke komínu. Stejně jako běžné krby a kamna mají systém přikládání paliva z přední strany skrze prosklená dvířka.

Každý typ kamen je konstrukčně trochu jiný. Tam, kde výrobce umožňuje kromě spalování dřeva také použití dřevěných či uhelných briket, uhlí a koksu, bývá zpravidla zesílené topeniště.

Pokud si chcete doma udělat útulnou romantiku, mít tam teplo, a ještě k tomu ušetřit, volba je jasná!

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín BydlímeChytře.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​