Mlsání vašich domácích mazlíčků. Čemu byste se měli vyhnout?

Také znáte tu situaci, kdy si celá vaše rodina pochutnává na dobrém jídle, zatímco váš čtyřnohý mazlíček sedí u stolu a kouká na vás svýma smutnýma očima? Říkáte si, že mu troška vánočního cukroví, případně řízek či domácí dezert neuškodí? Omyl! Je spousta potravin, na nichž si my pochutnáme, ale našim mazlíčkům by mohlo uškodit.

Pozor na čokoládu – může i zabíjet

O tom, že psi nemohou čokoládu, ví už nejspíš každý. Bohužel – velká spousta lidí tento fakt neustále podceňuje. Říkáte si, co může takový malý kousek sladké čokolády udělat? Stačí malá troška kvalitní, vysokoprocentní čokolády k tomu, aby vašemu mazlíčkovi ublížila. V čokoládě se totiž nachází látka teobromin, která je pro vaše čtyřnohé mazlíčky toxická. Váš pes může začít zvracet, mít průjem, srdeční potíže. V případě, že sní čokolády více, může dokonce zemřít. Pokud ale přeci jen chcete, aby si váš pejsek na „čokoládě“ pochutnal, kupte mu tu, která je přímo určená pro psy. To samé jako o čokoládě platí také u kofeinu – otrava kofeinem u psa nastupuje 1 až 2 hodiny po jeho požití.

Čtěte také: Domek připomínající chatu vás naláká k odpočinku

Zdroj: unsplash.com

Co byste měli dělat v případě otravy?

Snědl váš pejsek čokoládu či něco s kofeinem? V případě prvních známek otravy těmito látkami urychleně hledejte veterináře. Jako první pomoc se snažte u psa vyvolat zvracení, aby se potravina dostala z těla ven. K tomu můžete použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2%), případně hořčici naředěnou vodou. Přidat můžete také probiotika.

Avokádo – pro nás zdravé, pro psy nebezpečné

Ačkoliv je avokádo pro lidi velmi zdravou potravinou, u psů má opačný efekt. Některé druhy avokáda jsou pro vaše psí mazlíčky toxické. A to například guatemalské avokádo, v němž je látka persin, která může psovi poškodit srdeční svalovinu. |A protože v obchodě nezjišťujete, odkud avokádo pochází, raději jej psovi nedávejte vůbec. Nemluvě o množství tuků, které není pro psy vůbec vhodné.

Zdroj: unsplash.com

Hrozny mohou psům ublížit

Vaši mazlíčci by se měli rovněž vyhnout rozinkám i hroznovému vínu. Psům mohou tyto pochutiny způsobit žaludeční problémy, ale také selhání ledvin. A k tomu, aby váš mazlíček trpěl, stačí jen pár kuliček hroznů. Psům jako takovým se nedoporučuje dávat vůbec žádné ovoce.

Nepřehlédněte: Moderní bydlení vzniklo ze starého domu, který majitel zdědil

A co ořechy?

Ořechy mohou psům kromě alergické reakce přinést také zažívací problémy. Vysoký obsah tuku pak může způsobit nebezpečné problémy se slinivkou. Makadamové ořechy jsou pro psy dokonce jedovaté, v mandlích najdete kyanidy, které vašeho mazlíčka udusí.  Vyhýbejte se také těmto potravinám: česnek, cibule, houby, bílky, syrová játra, šunka, slanina.

A co naopak vašeho pejska potěší?

Pokud chcete, aby si slavnostní večeři čas od času užil i váš mazlíček, připravte mu libové vařené maso bez soli a koření. Chybu neuděláte ani s pamlsky, které jsou pro mazlíčky přímo určené. Vhodné je také sušené maso, ideálně vnitřnosti. Naopak nevhodná je buvolí kůže, kterou psí organismus neumí rozložit. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu