Muž ukazuje, jak proměnil svůj nudný dvorek v místo hodné odpočinku

Muž, který je autorem projektu, na který se spolu dnes podíváme, byl už unavený tím, jak byl jeho dvorek nedokonalý. I proto se jej rozhodl trochu změnit k lepšímu. Nechtěl, aby byl jeho dvorek totožný jako dvorky jeho sousedů. A tak celá proměna začala.

Plány jsou zárukou toho, že se nic nezvrtne

Ze všeho nejdříve si muž musel vytvořit koncept, kde si vyznačil plochu zahrady a následné rozvržení umístění sloupků jakožto základny pro jeho stavbu. Po provedení veškerého měření se muž o dostatečné velikosti nastávající terasy přesvědčil tak, že si na danou plochu rozmístil židle, díky čemuž zjistil, zda mu tato plocha opravdu vyhovuje.

Majitel vše dělal sám

Nutno podotknout, že všechny práce zastal majitel domu sám. Jediná chvíle, kdy využil pomoci subdodavatele, bylo vykopávání potřebných děr. Díry, do nichž měly přijít sloupky, byly vykopány do hloubky 1,2 metru. Do těchto otvorů pak byly umístěny trubice, které se naplnily betonem, který bylo třeba nechat dobře ztvrdnout. Samozřejmě i s potřebnými nosníky jakožto základnou pro konstrukci podlahy u terasy.

autor: Dan Edmund

Cedrové dřevo a kvalitní prkna byla základem

Ke stavbě terasy byla použita kvalitní prkna z tvrdého cedrového dřeva. Prkna byla před zahájením stavby ošetřena, majitel si je zamiloval zejména kvůli jejich příjemné vůni. Nyní přišla na řadu stavba základní konstrukce, která se skládala z malých nosníků, které byly umístěny v betonových otvorech, na ně se pak umisťovala prkna tvořící konstrukci podlahy. Tloušťka prken a nosníků se může zdát některým jako přehnaná, avšak právě díky tomu bude terasa majiteli sloužit mnoho let. Při stavbě konstrukce bylo třeba myslet i na to, aby bylo vše spojeno co nejpevněji. Majitel stavby udává, že při jeho práci zlomil dokonce dva vrtáky.

autor: Dan Edmund

Kvůli tomu, že jeho dům není přesně čtvercového tvaru a vchod do domu není uprostřed, bylo třeba improvizovat. Schody do domu byly vlevo delší než vpravo, kde konstrukce vůči schodům tvořila nepěkný trojúhelník. Proto bylo třeba udělat terasu v dostatečné výšce.

autor: Dan Edmund
autor: Dan Edmund

Terasa má i připojenou plochu pro pěstování zeleniny

Muž se rozhodl postavit schody vedoucí na terasu, ale nezapomněl ani na malou zeleninovou zahrádku. Proto ke konstrukci přidal i část určenou k pěstování zeleniny. A právě toto byla ta chvíle, kdy přišla na řadu práce s cedrovým dřevem, kterým se celá konstrukce obložila. Začalo se u schodů a pokračovalo se na plochu terasy. Prkna byla kladena ve tvaru čtverce, čímž vznikl hezký dekor u obvodu terasy, další prkna byla kladena šikmo, nemluvě o použití skrytých spojovacích prostředků, které daly vyniknout samotné kráse dřeva. Poté se upravila plocha určená k pěstování.

autor: Dan Edmund

Dnešní stavba byla důkazem toho, že když někdo přijde s dobrým nápadem a má alespoň trochu šikovné ruce, může proměnit svůj nevzhledný domek na něco dokonalého během okamžiku. A co vy? Máte na svojí zahradě něco, na co jste pyšní?

Autor: Nikola Zatloukalová
ZAVŘÍT