Obecné rady pro pěstování léčivých bylinek II.

Přinášíme vám další cenné rady v případě, že se rozhodnete založit svou vlastní bylinnou zahrádku.

  • Bylinková zahrádka obehnaná zdí nebo vyhloubená do stráně je ideálním místem pro teplomilné rostliny. Je chráněná před studeným větrem a nádherně se otvírá horkým slunečním paprskům.
  • Takový koutek si snadno vytvoříte na své zahrádce – potřebujete k tomu jen kousek jižní stráně nebo země obrácené k jihu, který ze tří stran ochráníte kamennou nebo cihlovou zídkou. Zbudovaný plácek bude zachytávat všechny sluneční paprsky ve svých zdech a uchovávat jejich žár.
  • Rostlinky vám budou za odměnu vonět, a pokud je každý večer zalijete, odvděčí se záplavou květů.
  • V zimě je potřeba teplomilným rostlinám připravit pořádnou peřinu z chvojí, tak zimu krásně překonají a na jaře tu budou zelené a kvetoucí zas a jen pro vás.

Bylinek se nemusíte vzdávat proto, že nemáte zahradu.

Směsici bylinek můžete umístit třeba do velké nádoby nebo samozřejmě do truhlíků, i když v nich bylinky moc velkou parádu nenadělají. Pokud se rozhodnete pro jejich pěstování v nádobě, připravte se na to, že bude potřeba o rostlinky trochu více pečovat. Potřebují pohnojit kompostem a občas rozdělit či přesadit, když kořeny nádobu zcela zaplní.

Aby bylinky byly opravdu přírodní, musíte je hnojit pouze kompostem, proti škůdcům se bránit výluhy a rostlinky posilovat takzvanými zákvasy.

Výluh a zákvas z kopřivy

Postup přípravy:

Do nádoby naložte listy kopřivy, zalijte vlažnou vodou a postavte na chladné místo. Po 24 hodinách je výluh hotový, přeceďte jej a zředěný 1 : 10 stříkejte na napadené rostliny.

Jestliže nádobu postavíte na teplé místo a ponecháte ji tam 2 týdny, vznikne kopřivový zákvas, který po zředění používejte jako hnojivo.

Stejným způsobem můžete připravit zákvas z kořenů a listů kostivalu, proti plísním zase pomůže odvar z přesličky.

Nádobu se zákvasem je potřeba uchovávat někde stranou, směs během kvašení silně páchne. Proti zápachu trošku pomůže přidání kozlíku.

 

Autor: Martin Liška
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu