Potřebujete stavební povolení na stavbu zahradního domku?

Vlastníte zahradu? V tom případě jste již někdy přemýšleli nad tím, zda by pro vás nebyl vhodný i zahradní domek, do kterého budete moct uschovat všechno svoje zahradnické náčiní. Zahradní domek si můžete postavit svépomocí, ale klidně si jej můžete složit z již hotové stavebnice. Potřebujete ale ke stavbě zahradního domku stavební povolení?

Zahradní domek a stavební povolení

Každý z nás během celého života bojuje s nedostatkem úložných prostor. A pokud jste si někdy říkali, k čemu je některým lidem spousta úložných prostor, když přece nelze mít tolik majetku, jistě jste v průběhu let zjistili, že to opravdu možné je. Stejně jako v interiéru je to však i na zahradě. Pokud aktivně zahradničíte, máte spoustu věcí, které je třeba uskladnit. Jednou z variant, které se sami nabízí, je zahradní domek. Potřebujete ale k jeho stavbě stavební povolení?

Stavba svépomocí nebo stavba stavebnice?

Do svého zahradního domku toho můžete uschovat opravdu hodně. Můžete zde uskladnit nejen zahradní techniku, ale také jízdní kola, gril a další sezónní vybavení, které by vám jinde překáželo. V případě, že si chcete usnadnit práci při stavbě, můžete si koupit již předpřipravený zahradní domek ve formě stavebnice, který lze velmi snadno složit dohromady.

K čemu bude zahradní domek sloužit?

Jako první si musíte říct, k čemu vám bude zahradní domek sloužit. Od tohoto kritéria se pak odvíjí to, z jakého materiálu bude domek vyroben, ale i to, jak velký domek bude – právě rozměr je jedním z faktorů rozhodujících o tom, zda budete stavební povolení potřebovat či nikoliv. Menší zahradní domky jsou vhodné spíše ke skladování, ale prostornější dřevěné zahradní domky můžete využít i jako domek pro hosty.

Čtěte také: Jaký je život v maringotce? A proč právě vy byste mu měli říct ano.

Zahradní domky jako takové lze dělit na čistě účelové, které slouží pouze k uskladnění nářadí, zahradní techniky a dalších věcí. Tyto domky mají maximálně 10 metrů čtverečních. Tyto domky jsou často plechové, obvykle nemají ani okno. Další skupinou zahradních domků jsou domky se širším využitím, které lze používat nejen ke skladování, ale i k odpočinku či přespávání. Tyto domky mají větší rozměry, navíc mají funkční okna a dveře. Poslední skupinou jsou domky pro děti.

Velikost zahradního domku je zásadním kritériem

Velmi důležitým faktorem při rozhodování je velikost zahradního domku. Pokud budete domek potřebovat pouze ke skladování, bude vám stačit menší domek. Pokud v něm budete skladovat spoustu věcí, ale budete v něm chtít trávit i svůj volný čas, oceníte prostornější domek. O jeho velikosti pak samozřejmě rozhodují i rozměry vaší zahrady.

Nepřehlédněte: Vyplatí se stavba nízkoenergetického domu?

Jak je to se stavebním povolením?

Pokud máte v plánu pouze zahradní domek k uschování majetku, stavební povolení potřebovat nebudete. Jediné, čeho se budete muset držet je fakt, aby stavba nebyla větší než 25 metrů čtverečních a vyšší jak pět metrů. V případě, že zastavěná plocha sníží schopnost pozemku vsakovat dešťovou vodu na méně než polovinu, budete muset zažádat o územní souhlas. Vždy ale neuděláte chybu v případě, že zajdete se svým konkrétním plánem na příslušný úřad.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu