Téma vskutku aktuální: bazén!

Mít bazén se v tropickém horku opravdu hodí.

Zapuštěný do země rozhodně levnou záležitostí není. A při současném nedostatku vody se bazén může zdát jako rozmařilost. To už je ale přeci jenom na vás, a pokud stavět chcete, neopomeňte, že bazén je řešen jako stavba, a u některých typů (respektive velikostí) potřebujete povolení příslušného úřadu. Na druhou stranu jde o trvalou investiční hodnotu a větší výdaje za kvalitu se rozhodně vyplatí.

Výdajů je mnoho

Jedna věc jsou investiční náklady na stavbu, ale musíte počítat i s množstvím dílčích nákladů na vybavení, jako jsou například filtrace, filtrační písek, schůdky, osvětlení, ohřev bazénové vody, protiproud, vybavení na údržbu a provoz či bezpečnostní zakrytí. A jestliže plánujete bazén využívat celoročně, je nutné připočítat i výdaje na jeho zastřešení.

7 základních konstrukcí bazénu

 fóliová

Jde o nenáročný bazén kruhového tvaru s pevnou konstrukcí. Může být plně zapuštěn do země, ve svažitém terénu klidně zapusťte jen část. Vyžaduje méně zemních prací, takže se zlevňuje i cena (10.000 až 40.000 Kč).

plastová

Bazén je svařen z tenkých polypropylenových desek. Polypropylen má vysokou teplotní odolnost, od -30°C do +150°C, je mechanicky odolný a tvarově i barevně stálý. Finančně vás vyjde na 50.000 až 100.000 Kč.

sklolaminátová

Vytvoří se tuhá skořepina zpevněná skelnými vlákny. Je vyráběna jako jednolitý celek, který neobsahuje žádné spoje či spáry. Bazén má také integrované schodiště. Pokud je zateplen polyuretanovou pěnou odolá i silnému mrazu. Cena je trošku vyšší, ale dá se vejít i pod 100.000 Kč.

kompozitní

Kostru bazénu tvoří speciální panely z kompozitních materiálů. Můžete si nechat vytvořit dvě úrovně dna – mělčinu a hlubší část. Jde o dražší, ale velmi kvalitní konstrukci se zárukou 30 let i více.

keramická

Jedná se o vyloženě luxusní modely, kdy stěny tvoří několik vrstev a jednou z nich je právě vrstva keramická. Tyto bazény vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a atraktivním designem.

betonová

Mimořádně dlouhá životnost a možnost vyrobit bazén přesně na míru, takové jsou bazény betonové s monolitickou železobetonovou konstrukcí. Lze je dovybavit speciální patentovanou filtrací bez potrubních rozvodů a technickou místností, která zajistí křišťálově čistou vodu. Cena se pohybuje od 200.000 Kč.

nerezová

Díky své eleganci, trvanlivosti, snadné a rychlé montáži i údržbě je tato konstrukce velmi atraktivní. Nerezová ocel vám navíc zajistí maximální odolnost po desítky let. Vyrábí se zejména na zakázku a cena je od 500.000 Kč.

Vybrat si tedy může opravdu každý, cenové rozpětí bazénů je vskutku široké. A pro parné dny jde o investici, která se určitě vyplatí!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu