Tipy na hustější a krásnější trávník na vaší zahradě

Trávník je ozdobou každé zahrady, současně toho ale musí hodně vydržet. A to nejen pobíhající děti a domácí mazlíčky, ale také zátěž v podobě zahradního nábytku, při sportu a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Pokud je krásně zelený a hustý trávník vaším celoživotním snem, měli byste vědět, jak o něj pečovat.

Nezapomínejte na hnojení

Pokud chcete, aby byl váš trávník krásně zelený a hustý, budete muset dělat mnohem víc, než že jej jen jednou týdně posekáte. I váš trávník potřebuje, stejně jako vy, dostatečnou výživu. V případě, že nepoužíváte při údržbě mulčování, neměli byste zapomínat na pravidelné dávky hnojiva. Ideální dávka hnojiva pro trávník je ve čtyřech až pěti dávkách za rok. Nejen, že pravidelným hnojením dosáhnete krásnějšího trávníku, navíc jej uchráníte před růstem plevele a mechu.

Pro trávník je ideální organicko-minerální hnojivo, poslední dávku by měl trávník dostat v září. Na jaře se začíná s hnojením v únoru či březnu, zkrátka ve chvíli, kdy roztaje poslední sníh.

Zdroj: Pexels

Sekání a sekání – a zase další sekání

Věděli jste o tom, že čím častěji budete svůj trávník sekat, tím krásnější bude? Stejně jako vy potřebujete pravidelné zastřihávaní konečků u svého kadeřníka, váš trávník potřebuje pravidelné sekání – a to ideálně dvakrát týdně. Pokud budete hodně hnojit, trávník hodně poroste a vy jej budete muset hodně sekat. Ideální délka trávníku je 4 až 5 cm. Trávník nikdy nesekejte více než o třetinu jeho celkové délky. První sekání po zimě vezměte jen o pár centimetrů, postupně se dostanete na délku, kterou budete následně udržovat.

Čtěte také: Venkovní žaluzie jsou stále oblíbenější. Jaké jsou jejich výhody?

Zavlažování – kolik vody je hodně vody?

Ačkoliv trávník potřebuje k růstu kromě vysokého přísunu hnojiva také vodu, s ní to příliš nepřehánějte. Snažte se trávník občas zavlažit, tráva by se však neměla ve vodě topit. Největší přísun vody potřebuje trávník jen v letních vedrech. Konkrétní potřeba vody však závisí na složení půdy a teplotách. Přes léto zavlažujte dvakrát týdně, když dostatečně prší, vynechávejte. Trávník nezalévejte dopoledne, když slunce svítí nejvíc. V období sucha nechte trávník klidně o 1,5 centimetru delší než obvykle. Zabráníte tak vysoušení půdy.

Zdroj: Pexels

Pozor na plíseň a mech

Co se týče sečení trávy, dělejte to ideálně brzy ráno nebo odpoledne, pokud budete sekat mokrou trávu po dešti, dejte si pozor, aby sekačka trávu místo sekání rovnou netrhala. Pokud sekáte trávu tak, že zůstává na trávníku, shrabejte ji a odkliďte, nikdy ji nenechávejte nesklizenou. Jinak bude z trávníku odvádět vlhkost, nemluvě o tom, že se tam bude tvořit plíseň. Špatně shrabaná tráva může trávník zničit. Vytvoří se tam drny, trávník zplstnatí a vše proroste mechem. Velkou výhodou pravidelného sekání je také fakt, že vyženete hraboše a myši.

Nepřehlédněte: Televize jako centrum domácnosti. Jak a kam ji nejlépe umístit

Co když je tráva žlutá?

Za žluté zbarvení trávy může více důvodů. Mohu za to larvy hmyzu, kam patří kovaříci nebo chrousti. Jejich nepřáteli jsou krtci či ježci, ty ale na zahradě nejspíš nechcete. Žlutá barva může taky znamenat, že trávník nemá dostatek živin. K návratu barvy mu může pomoci speciální hnojivu s vysokým obsahem dusíku. Ten má na jeho barvu opravdu velký vliv. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu