Tipy na snadný vánoční úklid

Vánoční úklid nejspíš čeká každou domácnost, a tak se vyplatí znát několik osvědčených rad a tipů, jak docílit nejen perfektního úklidu, ale zároveň i rychlého. S promyšlenou strategií zbude více času na pečení cukroví, shánění posledních dárků nebo třeba lenošení u vánočních filmů, jak tedy na to?

Krok číslo 1: zbavte se zbytečností

Všechny drobnosti, které se vám válejí napříč domácností, ukliďte na svoje místo. Pokud daná věc žádné své určené místo nemá, zamyslete se nad tím, zda ji vlastně vůbec potřebujete, anebo vám doma pouze zbytečně zabírá místo. Vytříděním nepoužívaných věcí si bez pochyb ušetříte čas strávený následným úklidem a uvolníte prostor novým kouskům.

Zdroj: Pixabay

Čtěte také: Postel: Víte, kam ji umístit v dětském pokoji?

Co dělat s věcmi, které již nepotřebujete? Jestliže jsou v dobrém stavu, darujte je svým známým či rodině, nebo je například inzerujte na bazaru. V momentě, kdy mají již ta nejlepší léta za sebou, tak je vyhoďte. Stejnou očistu naplánujte i svou lednici, mrazáku nebo spíži. Zároveň tím zamezíte nechtěné návštěvě v podobě potravinových molů.

Sepište si seznam

Ještě předtím, než se vrhnete do drhnutí podlah, skříní a leštění oken, projděte si jednotlivě každou místnost a sepište si, co všechno je potřeba udělat. Jakmile budete mít v rukách jasně stanovený plán, ušetříte cenné minuty, během kterých byste dumali nad tím, cože jste to vlastně ještě chtěli udělat. Naprosto skvělou variantou jsou odškrtávací seznamy, které vám vykouzlí úsměv na tváři v momentě, kdy vidíte, jak jednotlivé položky postupně mizí.

Zdroj: Pixabay

Neostýchejte se do úklidu zapojit celou svoji rodinu, každému můžete přidělit přesně sestavený seznam, co ho v tomto předvánočním šílenství čeká. Vhodné je rozdělení úklidu do několika dní, bude tak probíhat více v klidu a nehrozí, že byste se před vypuknutím Štědrého dne ztrhali.

Na co během úklidu nezapomenout?

Kromě běžného úklidu, který provádíte v průběhu roku, si promyslete, kam letos umístíte vánoční stromeček a přizpůsobte mu daný prostor. V menších bytech to bude pravděpodobně vyžadovat manipulaci s nábytkem, kterou rovnou využijte k tomu, abyste to pod ním důkladně vyčistili. Abyste ten úklid vzali opravdu z gruntu, vyprázdněte všechny skříně a poličky, které se u vás doma nacházejí. Očistěte nejen ty, ale i všechno, co se na nich doteď nacházelo.

Nepřehlédněte: Jak vybrat barvy do dětského pokoje tak, aby vše působilo příjemně

Zdroj: Pexels

Opět platí pravidlo, že pokud naleznete něco, co již nepoužíváte, pošlete to o dům dál, třeba tím někomu uděláte radost. Nejspíš vás také napadá otázka, čím máte všechny povrchy očistit. Nejlepší volbou je univerzální čistič a vlhčený ubrousek, těmito dvěma pomocníky rozhodně nic nezkazíte.

Několik dalších tipů na závěr

  • Povlékněte všechny postele, abyste si následný pohodový vánoční čas nemuseli narušovat právě povlékáním. Není vůbec na škodu, zvolíte-li pro posílení daného okamžiku vánoční povlečení.
  • Když už jste se do toho uklízení pustili po hlavě, nevynechejte ani troubu. Čisticí přípravky pro to určené naleznete v každé drogerii, případně je možné použít jedlou sodu.
  • Pusťte si k úklidu oblíbené písničky, aby vám to všechno šlo lépe od ruky. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu