Věnujte čas výběru (po)sezení aneb ergonomie u dětí a studentů

Věnujte péči výběru nábytku k sezení pro své předškoláky i studenty! V jejich věku je navíc důležité naučit je správnému sezení, kdy se co nejméně namáhá páteř, věřte, že vám za to jednou poděkují!

Předškoláčci

Dětem okolo dvou let pořiďte stoleček se židličkou. Jak stolek, tak židlička, by měly mít oblé tvary, dobrou stabilitu a být zdravotně nezávadné. Investovat se určitě vyplatí! Děti si je většinou hned velmi oblíbí, a často je využívají. Nicméně zajistěte, aby sezením u stolečku netrávily příliš mnoho času, na vysedávání mají ještě čas a potřebují hlavně hodně různorodého pohybu.

Židlička by měla být s opěrkou a zajistěte, aby při používání neujížděla po hladkém povrchu podlahy. Stolek stačí menší, s deskou o rozměrech asi 55 x 55 centimetrů. K jídelnímu stolu je nejlepší pořídit rostoucí židli, v každém případě by měla být z lehkého, ale pevného plastu.

Školáci

Pracovní stůl je základní, nezbytnou a nejdůležitější investicí. V obchodech se podívejte po takovém, který bude mít desku o rozměrech asi 100 x 55–70 centimetrů a který dosáhne výšky alespoň 72 centimetrů. Aby dítě dobře sedělo, je zapotřebí zajistit dostatek prostoru také pro nohy, takže nohy stolu musí být od sebe vzdáleny minimálně 55 centimetrů. Pozornost určitě věnujte koupi kvalitní židle a kontrolujte, jak ji dítě používá.

Studenti

Opět je potřeba zvětšit plochu stolu, ideálně na rozměr 140-150 x 65-80 cm. Stůl by měl být opět minimálně 72 centimetrů vysoký, pozor na šuplíky pod deskou stolu, nohám by měl zůstat vyhrazený prostor alespoň 65 centimetrů. Pro větší děti můžete zvolit kategorii nábytku junior. Teenager s postavou dospělého může mít samozřejmě standardní ergonomické křeslo.

7 důležitých pravidel pro správné sezení

  • Nohy mají být opřeny o zem nebo o podnožku.
  • Úhel v kolenou svírá úhel 90°-110°.
  • V kyčlích by měly nohy svírat také 90°-110°, opěrka a sedák nesmějí svírat ostrý úhel.
  • Deska stolu má být 2 centimetry nad úrovní volně svěšených loktů.
  • Správný úhel 90°až 110° svírá také loket.
  • Kolena přesahují židli zhruba na výšku sevřené pěsti.
  • Záda jsou opřená celá a šíje rovná.

Dbejte na správné sezení už od malička, kdy se páteř vyvíjí. Navíc se děti potřebují naučit správně sedět, jako se učí všechno ostatní!

Autor: Lenka Svobodová

#kvíz 1 / 1 | Jak vysoký by měl být stůl pro školáky?

Jak vysoký by měl být stůl pro školáky?

ZAVŘÍT