Víte, jak na pěstování cuket? S našimi tipy to zvládnete levou zadní

Cukety – zelenina, která je vhodná k použití v teplé, ale i studené kuchyni. Jde o oblíbenou plodovou zeleninu, jejíž pěstování je nenáročné. Nemluvě o faktu, že i jedna jediná rostlina se pro vás stane zásobou na spoustu chutných pokrmů. Pokud chcete cukety na své zahradě vypěstovat sami, poradíme vám, jak na to.

Cuketa a její vliv na zdraví

Věděli jste, že cukety tvoří až z 90 procent voda? Navíc obsahují vlákninu, stopové prvky a vitamíny. Pokud se snažíte zhubnout, jsou pro vás díky svému nízkokalorickému složení ideální. Za vyloučení přebytečné vody a toxinů z těla může především draslík v nich obsažený. Jsou ideální pro osoby trpící dnou, revmatismem, bolestmi kloubů, cukrovkou či obezitou. Cukety mají velmi pozitivní vliv na činnost ledvin a trávicí trakt.

Zdroj: Pixabay

Odkud cukety pocházejí?

Cuketa patří k jednoleté zelenině, která se řadí k druhu tykev obecná (Cucurbita pepo) a pochází ze Střední Ameriky. Avšak cuketa, jakou ji známe my, pochází z Evropy, přesněji z Itálie. Za běžnou odrůdu cukety považujeme například Cucurbita pepo „Nefertiti“.

Jak na pěstování cuket?

Za ideální dobu pro výsadbu cuket se považuje květen. Pokud chcete mít cuket co nejvíce, můžete si výsev semen rozdělit do několika týdnů – první část můžete vysévat v květnu, další koncem června. Právě konec června je obdobím, kdy lze cukety vysévat nebo vysadit na volné záhony.

Pokud chcete, aby se cuketám dařilo, sázejte je na teplém, ale chráněném stanovišti. Dostatečně prohřáté půdy můžete dosáhnout tak, že ji jeden až tři týdny před výsevem přikryjete černou folií. Cukety sázejte do pohnojené půdy, do dolíků, které od sebe oddělíte minimální vzdáleností 80 cm. V každém důlku by pak měly být 2 až 3 semínka.

Čtěte také: Ovoce a zelenina, které byste neměli dávat do ledničky

K hnojení používejte organická hnojiva, případně rostlinné výlohy, které jsou bohaté na draslík. Cukety potřebují pravidelnou a bohatou zálivku, nejvhodnější je odstátá dešťová voda. Cukety si můžete předpěstovat, koupit však můžete i sazeničky, jejichž výsadba vám usnadní práci. Kvůli dostatečnému prohřátí půdy a zamezení růstu plevele je vhodné dělat výsadbu do černé mulčovací netkané textilie. Plody díky tomu zůstanou čistí, takže nebudou zbytečně hnít.

Zdroj: Pixabay

Plody je třeba podkládat – ať už použijete netkanou textilii, nebo dáte přednost kamenům či dlaždicím, je třeba ochránit je před tím, aby na vlhké půdě zplesnivěly. Pěstovat můžete spoustu druhů cuket – jejich barva může být zelená, žlutá, proužkovaná. Co se tvaru týče, můžete mít cukety podélné i kulaté.

Jak bojovat s chorobami?

Ačkoliv jsou cukety proti chorobám hodně odolné, v horku a suchu je může napadnout plíseň okurková. Takové rostliny špatně rostou a na jejich listech se objevuje šedavý povlak. A prevence? Musíte udržovat mírně vlhkou půdu a nezapomínat na zálivku. Odolnost proti plísni posílí přípravky na přírodní bázi, případně fungicidy.

Nepřehlédněte: Mravenci v domácnosti? Máme pro vás tipy, jak se jich zbavit

Cukety jsou často napadány slimáky, zde vám nezbývá nic jiného, než je sbírat a odnášet na vzdálené místo, aby se na zahradu nevrátili, další možností je jejich likvidace. Pokud cuketu napadnou mšice, je třeba napadené rostliny ihned likvidovat (pokud přenášejí virovou mozaiku – poznáte podle pokřivenému a zakrnělému růstu, zkrouceným listům a žlutým skvrnám. Mšice můžete likvidovat vhodnými postřiky, které rostlinám poskytnou dočasnou ochranu.

Kdy sklízet?

Cukety se sklízejí, když mají plody délku mezi 7 až 15 centimetry, maximum je 20 cm. Menší plody jsou chutnější a křehčí, nezapomínejte sklízet v rukavicích, abyste se nepoškrábali o ostré části rostlin.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu