Víte, jak na správné větrání?

Větrání je podstatné celoročně, tedy jak v letním, tak i zimním počasí. Otázkou je, jestli víte, jak na správné větrání. Vhodné větrání je významné jak pro lidský organismus, tak i pro vaši domácnost, ve které se například při špatné technice mohou začít tvořit plísně nebo rosit okna. Důležitá je především pravidelnost a rychlost provedení.

Větrání by nemělo trvat dlouhou dobu, naopak by mělo probíhat rychle a intenzivně. Je nutné dokořán otevřít okna, vpustit do místnosti čerstvý vzduch a po chvilce okna opět zavřít. Čím větší zima venku je, tím kratší dobu byste měli větrat. Ideálně by se místnosti měly vyvětrat alespoň třikrát denně, tím docílíte vhodného prostředí pro všechny členy domácnosti i rostliny a nábytek.

Čtěte také: Tipy pro zařízení ložnice, ve které si opravdu odpočinete

Zdroj: Pexels

Ventilačka je pro pořádné větrání nedostačující

Pomocí ventilace dovnitř místnosti sice čerstvý vzduch proudí, zdaleka to ale nestačí na pořádné vyvětrání celkových prostor. Pro efektivní větrání je tedy nutné otevřít okno dokořán a několik minut větrat. Klidně vytvořte i průvan, tím dojde k zaměnění vydýchaného vzduchu za čerstvý o to efektivněji. 

Nezapomínejte větrat především ráno, abyste nový den odstartovali s pořádnou dávkou čerstvého vzduchu. Stejně tak důkladně vyvětrejte kuchyň kdykoliv, kdy v ní něco uvaříte. Během letních období můžete zcela bez problémů větrat několik desítek minut v kuse, v zimě by to mělo být značně rychlejší, ideálně do pěti minut.

Na co si dát při větrání pozor

Pokud v zimě větráte krátkou dobu, děláte vše správně, vymění se akorát vzduch, ale teplo uložené ve zdech zůstane. V opačném případě vše ochladíte až příliš, a získáte tak nejen vysoký účet za topení, ale i orosená okna, s tím spojenou plíseň a podobně. 

Zdroj: Pexels

Stejně tak ale vlhko v domácnosti vzniká mytím, anebo třeba vařením, jednoduše se ho zbavíte tak, že efektivně vyvětráte. Zkráceně řečeno je vhodné větrat krátce, pravidelně, a nikoliv pomocí ventilace, okna otevřete zcela dokořán. Při nedostatku čerstvého vzduchu lidský organismus ztrácí energii a s tím spojenou soustředěnost. Zároveň nedoporučujeme větrat během deště nebo větru, aby se dovnitř nezanesl nepořádek zvenčí.

Nepřehlédněte: 4 nečekané způsoby, jak odstranit rez pomocí věcí, které máte běžně doma

K čemu je čerstvý vzduch potřeba

V nevětraných místnostech se drží přebytečné množství zápachu, kvůli kterému vás může snadno rozbolet hlava. Stejně tak je nutný čerstvý vzduch proto, aby se v místnosti snížil výskyt oxidu uhličitého, kvůli kterému vás pak může trápit bolest očí, jejich svědění a návaly horka. 

Zkrátka každý, kdo se chce vyskytovat ve zdravém prostředí, ve kterém se bude cítit v pohodě a soustředěný, měl by pravidelně větrat podle rad uvedených výše. Pokud obýváte domácnost, kde se málo větrá, vede to častěji ke vzniku různých alergií, a to až o třicet procent.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu