Hledáte jednu z nejvytíženějších částí své kuchyně? Pak je to jistě oblast kolem dřezu. I když máte myčku na mytí nádobí, určitě dřez využíváte několikrát denně. Nejen, že v něm umýváte nádobí, které do myčky nepatří, ale taky zde oplachujete ovoce či zeleninu. Stejně jako celá vaše kuchyně, i dřez by měl být nejen praktický, ale také hezký na pohled. Je granitový dřez tím, co vám učarovalo? Pak vám poradíme, jak se o něj starat.
Granitový dřez? Víme, proč byste si jej měli koupit
Granitové dřezy jsou mezi lidmi velmi oblíbené. A není divu. Kromě moderního a nadčasového designu vás může těšit také fakt, že jde o materiál, který se velmi dobře a snadno udržuje. Granitové dřezy jsou masivní, odolné a můžete si vybírat z různých tvarů, ale i barevných provedení. Ty nejmodernější dřezy můžete rozšířit do formy pracovní desky – a používat jej třeba jako prkénko na krájení. A bonus na konec? Granitové dřezy mají přirozené antibakteriální vlastnosti.
Jak se starat o granitový dřez?
Granitové dřezy jsou velmi odolné, i proto je jejich údržba velmi jednoduchá. Nezapomínejte však na to, že ani granit není nezničitelný. Granitový dřez bude vyžadovat péče obzvlášť tam, kde je vaše domácnost „obohacena“ o tvrdou vodu. Při nesprávné údržbě byste se mohli setkat s tím, že váš dřez bude potažen nehezkým bílým povlakem. A to jistě nechcete. Pokud ale péči nezanedbáte, bude vám odměnou designový dřez, který vám vydrží opravdu dlouho – a i po letech bude vypadat jako nový.
Čtěte také: Přírodní, nebo umělý mramor, co zvolit do vašeho domova?
Stejně jako jinde, také u granitového dřezu je nejdůležitější prevence. Pokud budete dřez čistit pravidelně a často, nebude mít vodní kámen šanci. To stejné platí i o dalších nečistotách. Při čištění používejte hadřík nebo houbičku, nikdy nepoužívejte drátěnku nebo agresivní chemické čisticí prostředky.
Jak na běžné mytí granitového dřezu?
K čištění granitových dřezů potřebujete již zmíněnou houbičku, ale také vhodný čisticí přípravek. A to buď nějaký, který je přímo určený na čištění granitových dřezů, nebo ocet. Dřez otírejte klidně několikrát denně od nánosů nečistot nebo mastnoty, jednou za den použijte přípravek. Právě ocet je skvělý proti zmíněnému vodnímu kameni. Jeho účinky jsou porovnatelné s drahými a agresivními čisticími prostředky, ale rozhodně je šetrnější a méně nebezpečný. Pokud budete používat prostředky určené na mytí granitových dřezů, na jejich povrchu se vytvoří ochranný film.
Na co byste si měli dát u granitového dřezu pozor?
Ačkoliv je granitový dřez velmi odolný, má také pár mínusů, s nimiž byste měli počítat. Ve chvíli, kdy bude na dřezu skvrna od vína, kávy nebo zeleniny, dřez opatrně vyčistěte – granit může být náchylnější ke vzniku skvrn, není však problém odstranit je. Pokud dřez ušpiníte něčím opravdu odolným, třeba inkoustem či barvou, použijte k čištění dřezu denaturovaný líh.
Nepřehlédněte: 7 potravin, o které byste se se svým psem neměli dělit
K čištění dřezu od vodního kamene používejte ocet. Buď jej můžete na dřez nastříkat, nechat působit a očistit. Nebo můžete dřez jednou za čas napustit směsí vody a octa, nechat působit. Potom vše setřete houbičkou, opláchněte vodou a vysušte. Poslední možností je pořídit do své domácnosti filtr, který vás zbaví tvrdé vody.